Paríž 10. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Arnulfo Franco)

V októbri minulého roka sme priniesli článok o projekte centra pre narkomanov, ktoré bolo otvorené v X.parížskom obvode. Do centra si môžu klienti  priniesť drogu a pod dohľadom si ju aplikovať. Plánovaná kapacita bola 300-450 klientov denne. Otvorenie centra sa stretlo s veľkou nevôľou a odporom obyvateľov štvrti, ktorí sa obávali o zhoršenie bezpečnostných a hygienických podmienok.

Ilustračné foto

Náklady na prevádzku centra sa odhadovali  na 1,2 milióna eur ročne a hradené sú z verejného zdravotného poistenia. V centre sa nachádza 12 miest určených na „konzumáciu“, sála pre „inhaláciu“ (fetovanie), oddychová sála, kaviareň a kancelárie. Pokiaľ si to klienti centra budú želať, môžu centrum navštíviť niekoľkokrát denne.

Pre Le Figaro vysvetlila fungovanie centra jeho riaditeľka Élisabeth Avril. Po príchode do centra si narkoman nechá skontrolovať drogu, ktorú si mieni aplikovať, dostane pridelené číslo a keď príde na rad, tak si drogu aplikuje v jednej z na to určených miestností. V čakárni si medzitým môžu klienti nabiť svoj mobil alebo listovať v prospektoch. Centrum zabezpečuje sterilný materiál napr. niekoľko druhov injekčných striekačiek. Po konzumácii drogy či už injekčne alebo inhalačne môže narkoman stráviť 20 až 30 minút v „oddychovej sále“ pre prípad zdravotných komplikácií.

Centrum ponúka aj poradenstvo v sociálnej a zdravotnej oblasti. „Sála pre bezpečnejšiu konzumáciu drog”, ako sa centrum nazýva, je v prevádzke niekoľko mesiacov a už je možno vidieť skôr skazené plody tohto projektu. Počas prvých troch mesiacov fungovania projektu sa do centra zapísalo 500 ľudí. Denne centrom prejde 180-200 klientov.

Stéphane Bribard, ktorý má na radnici X. obvodu na starosť otázky bezpečnosti a prevencie, uviedol, že v centre bolo doteraz aplikovaných viac než 15000 injekcií. Zástupca radnice síce priznáva, že obyvatelia štvrte čelia „ťažkostiam“, avšak tieto ťažkosti podľa neho „nesúvisia so zariadením ako takým, ale s prítomnosťou narkomanov v štvrti.“

Spravodajský portál Boulevard Voltaire označuje toto vyjadrenie ako príklad schizofrénie volených zástupcov a pre čitateľov špecifikuje akým „ťažkostiam“ čelia miestni obyvatelia: bitky medzi narkomanmi a dílermi drog, otrasná špina  a najnovšie aj prostitúcia. Podmienky sa od otvorenia centra výrazne zhoršili, väčšina narkomanov navštevuje verejné toalety, toalety nachádzajúce sa na parkoviskách a na jednom z významných želeničných uzlov Paríža, na stanici Gare du Nord.

26. februára vypukla v štvrti extrémne násilná bitka medzi bandou narkomanov a obchodníkov s drogami, čo zanechalo štvrť v „ohni a krvi.“ Táto udalosť prinútila obyvateľov obrátiť sa na radnicu s otvoreným listom, v ktorom sa sťažovali na podmienky, v ktorých musia žiť. Denník Le Figaro citoval z odpovede  zástupcu Bribarda: “Jedná sa o stret medzi dvomi narkomanmi, ktorý prepukol  v čakárni a pokračoval skutočnou bitkou, akú bohužiaľ môžeme nájsť pri východoch zo škôl alebo na stanice metra La Chapelle.

Boulevard Voltaire mal k tomuto vyjadreniu nasledujúci komentár: “Pán Bribard nám znovu vysvetlil, že nič vážne nestalo…“ a ďalej “čo je mimochodom pekné priznanie verejnej bezmocnosti tvárou tvár každodennej neistote v našej krajine, vo výnimočnom stave.”

Portál ďalej pripomína, že miestni obyvatelia sa presviedčajú, že situácia sa zhoršuje zo dňa na deň. Ak vezmeme do úvahy, že stanica Gare de Nord, patrí  k najdôležitejším v Paríži a ročne ňou prejdu milióny turistov, je to určite krásne privítanie v meste nad Seinou.

Katarína Hanzlíková