New York 30. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)

Viac ako 12-tisíc detí počas minulého roka prišlo o život alebo utrpelo zranenia v ozbrojených konfliktoch. Je to rekordný počet, pričom na čele zoznamu sú Afganistan, Palestínčania, Sýria a Jemen. Informuje o tom nová správa Organizácie Spojených národov (OSN)

Ilustračné foto

Úmrtia a zranenia boli medzi viac ako 24-tisíc prípadmi vážneho násilia voči deťom, ktoré zaznamenala OSN. K nemu patrí, napríklad, nábor a využívanie detí bojovníkmi, sexuálne násilie, únosy, väznenie alebo útoky na školy a nemocnice.

Výročná správa Deti a ozbrojený konflikt generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre Bezpečnostnú radu OSN uvádza, že miera násilia voči deťom zo strany ozbrojených skupín v porovnaní s rokom 2017 zostáva nezmenená, “alarmujúci nárast” násilia však zaznamenali zo strany vlád a medzinárodných jednotiek.

Počet overených prípadov smrti a zranení je podľa správy najvyšší od roku 2005, odkedy Bezpečnostná rada tieto údaje monitoruje a zverejňuje. Na čele zoznamu je Afganistan s 3062 detskými obeťami v roku 2018, pričom deti tvorili 28 percent civilných obetí, v Sýrii zabili a zranili letecké útoky, barelové a trieštivé bomby 1854 detí a v Jemene sa stalo obeťami pozemných bojov a iných útokov 1689 detí. OSN potvrdila v roku 2018 najvyšší počet zabitých detí v palestínsko-izraelskom konflikte od roku 2014, keď o život prišlo 59 detí a ďalších 2756 utrpelo zranenia. V rovnakom období v konflikte utrpelo zranenia šesť izraelských detí.

Viaceré ľudskoprávne organizácie však namietajú voči vyváženosti správy. Jo Becker z Human Rights Watch, napríklad, vyjadrila znepokojenie nad tým, že v Guterresovom “zozname hanby” chýbajú izraelské jednotky, medzinárodné jednotky v Afganistane vedené Spojenými štátmi a tiež afganská armáda, pričom somálska armáda získala “uznanie” za ochranu detí aj napriek tomu, že porušenia práv detí z jej strany vzrástli.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj