Ostrava 10. decembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Twitter)

Niekoľko mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Polícia pátra po mužovi, ktorého označila za strelca, informuje portál Českej televízie

Fotografie podozrivého, ktoré zverejnila polícia

10:25  Jeden zo zranených je už po operácii a nachádza sa vo vážnom stave, priblížil riaditeľ nemocnice Jiří Havrlant.

10:10 Podľa posledných informácií je na mieste 6 mŕtvych a 2 zranení. Polícia zverejnila aj fotku podozrivého.

10:05 Polícia: „V súvislosti so streľbou pátrame po nebezpečnom ozbrojenom páchateľovi, ktorý sa pohybuje v striebornom sivom vozidle Renault Laguna 9T57401. Páchateľ je nebezpečný, pravdepodobne ozbrojený, prosíme, nepokúšajte sa ho zadržať a volajte ihneď linku 158.“

10:00 Policajti pátrajú po mužovi, majú jeho fotografiu, ŠPZ i meno. Strieľal z krátkej ručnej zbrane. „Máme vo vzduchu dva monitorovacie vrtuľníky a veríme, že v krátkej dobe podozrivého zabezpečíme,“ uviedli policajti.

Policajti zároveň vyzývajú ľudí k opatrnosti, je podľa nich možné, že nebezpečný útočník je stále ozbrojený.

09:55 Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v súčasnosti nie je v Česku, ale v Rijáde v Saudskej Arábii. Ihneď však svoju cestu zrušil a večer bude späť v krajine a zamieri rovno do Ostravy. „Zídem sa s riaditeľom vedenia nemocnice, som s ním kontakte po telefóne. Jeden z ťažko zranených má priestrel hrudníka a druhý priestrel hlavy, “ povedal Novinkám minister Vojtěch.

09:45 Políciou pôvodne zverejnená fotografia zobrazuje dôležitého svedka udalosti, strelcom však pravdepodobne nie je. Teraz policajti ale pracujú s inou verziou a pátrajú po inej osobe.

Na snímke pravdepodobný podozrivý

09:40 Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým. „Vo svojom srdci som s vami, myslím na vás v týchto tragických hodinách,“ uviedol. Poďakoval tiež príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú.

9:32 Dvaja zranení neprežili, potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). „Som v kontakte s ministrom vnútra, policajným prezidentom aj riaditeľom nemocnice. Zrušil som program a vydám sa na miesto,“ doplnil predseda vlády.

Obeťami útoku boli podľa premiéra pacienti v čakárni. „Našťastie ich tam nebolo toľko. Údajne ten človek strieľal zblízka na hlavu,“ uviedol Babiš.

Skutočnosť, že si streľba vyžiadala obete, potvrdil aj samotný minister vnútra Jan Hamáček. Prebežne uviedol štyri obete. Podľa moravskosliezskeho hajtmana Iva Vondrák (ANO) je obetí šesť.

Podľa Hamáčka na mieste zasahujú špeciálne policajné jednotky vrátane Útvaru rýchleho nasadenia a policajného vrtuľníka.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli.

Streľbu Novinkám potvrdila aj hovorkyňa polície Pavla Jiroušková. „Prebieha evakuácia desiatok až stoviek ľudí,“ povedala. Dodala, že na mieste sú aj dve ťažko zranené osoby.

Zamestnanci fakultnej nemocnice zostávajú na oddelení a nesmú vychádzať. „Všetci sú nervózni,“ uviedla jedna z pracovníčok.

Podľa informácií portálu idnes.cz k streľbe malo dôjsť na traumatologickej ambulancii, útočník je momentálne na úteku.
Polícia hľadá 180 centimetrov vysokého muža v červenej bunde, zistila ČTK. Uzatvorená je aj blízka univerzita.

Správu aktualizujeme.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj