Sibír 13. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vlasov)
 
Docent Sibírskej federálnej univerzity, Gennadij Švedov, sa stal prvým, kto objavil nový minerál obsahujúce nikel. Informovala o tom tlačová služba Sibírskej federálnej univerzity

Jazero Bajkal

“Tento objav bol oficiálne uznaný na januárovom zasadnutí Komisie pre nové nerasty, nomenklatúru a klasifikáciu Medzinárodnej mineralogickej asociácie,” uvádza sa v správe.
Švédi spolu s vedcami z Rakúska, USA, Kanady, Talianska, Nemecka a Veľkej Británie skúmali rudy v oblasti jazera Bajkal.
Pôvodne bol minerálu udelený názov bajkalit, a to na počesť miesta, kde bol objavený. Ukázalo sa však, že tento názov je už “obsadený” iným minerálom, ktorý ešte nebol oficiálne uznaný. Nakoniec bol novoobjavený minerál pomenovaný ako ognitit. Bol totiž objavený v masíve Ognit v Irkutskej oblasti. Vedec ho našiel po piatich rokoch výskumu sulfidových medených, niklových a platinoidních rúd.
Ognitit patrí do triedy sulfosolí a tvorí precipitáty v chalkopyrite spoločne s bizmutom, altaitom a hessitom. Jeho vzorec môže byť NiBiTe, pričom nikel tu tvorí 14, 85 %, bizmut 52, 87 % a telúr predstavuje 32, 28 %.
 
Príspevok V okolí Bajkalu bol objavený nový minerál zobrazený najskôr Hlavné správy.