V Oklahome blahorečili kňaza, ktorého zabili ako misionára v Guatemale

Vatikán/USA 23. septembra (HSP/ TK KBS/RV/Foto:TK KBS/SpC-Vatikan)

Kňaza zabili v Guatemale v roku 1981
V Spojených štátoch amerických dnes blahorečili kňaza Stanleyho Francisa Rothera, ktorý pochádzal z Oklahoma City a ako misionár pôsobil v Guatemale, kde bol v roku 1981 zabitý vo veku 46 rokov z „nenávisti voči viere“. Slávnosti blahorečenia mučeníka v jeho rodisku predsedal prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato.
Na snímke Stanley Francis Rother

Stanley Rother sa narodil v roku 1935 v roľníckej rodine a v 28 rokoch bol vysvätený za kňaza. Po piatich rokoch pôsobenia vo farnostiach v USA oslovený misijnou výzvou Jána Pavla II. odchádza na misie do Guatemaly. Jeho pôsobiskom sa stala misia v Santiagu Atitlán, medzi potomkami slávnych Mayov. Naučil sa ich lokálny jazyk a vďaka tomu preložil Nový zákon a mohol sláviť svätú omšu v miestnom jazyku.
Spolu s indiánmi prežil ničivé zemetrasenie v roku 1976. V rokoch 1960 až 1996 zachvátila Guatemalu občianska vojna, ku ktorej ukrutnostiam patrí aj genocída mayského obyvateľstva. Keďže páter Rother sa angažoval v pomoci deťom a vdovám po zavraždených indiánoch, bol prenasledovaný, vyhrážali sa mu a nakoniec ho ozbrojení muži 28. júla 1981 zavraždili.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.