Odesa  29. október 2017 (HSP/Sputnik/Foto: screenshot videa)

Asi 40 neznámych osôb v kuklách sa pokúsilo nezákonne zmocniť časti územia vojenského objektu v Odese, uvádza veliteľstvo ukrajinských vzdušných síl.
Záber z videa

Podľa neho sa mimoriadna udalosť odohrala v nedeľu ráno v 8:45 (7:45 SEČ).
Neznáme osoby, ktoré “sa vydávali za zástupcov obchodného a zábavného centra City Center,” demontovali oplotenie vojenskej základne A3571 a odviezli vojenský majetok nevedno kam, uviedlo veliteľstvo na Facebooku.
Riaditeľ tlačového centra veliteľstva ukrajinských vzdušných síl Roman Jurčilo vo vysielaní televízie 112 Ukraina vyhlásil, že situácia je teraz pod kontrolou.
Jurčilo ďalej dodal, že zatiaľ nemá žiadne informácie o tom, kto prenikol na územie základne. Okrem toho podotkol, že organizácia City Center nemá žiadne povolenie na vykonávanie akejkoľvek činnosti na území objektu.
“Na tomto území sa nachádzajú vojenské objekty vzdušných síl, a preto nesporne svoj objekt budeme brániť,” uviedol Jurčilo.
Na internete sa objavilo video z Odesy, kde sa skupina osôb v kuklách údajne snažila prepadnúť vojenskú základňu.
Na videu je možné vidieť, ako pred vojenským objektom “útočníci” strkajú do ľudí v maskovacích uniformách. Čo presne bolo príčinou konfliktu, sa nespresňuje.

Veliteľstvo ukrajinských vzdušných síl skôr uvádzalo, že okolo 40 mužov v kuklách sa pokúsilo nezákonne obsadiť časť územia vojenského objektu v Odese pre svoje komerčné účely (tzv. Rejderstvo).
Užívateľov sociálnych sietí rozčúlila správa o pokuse o násilné prevzatie časti územia vojenského objektu v Odese.
Niektorí používatelia sociálnych sietí si položili otázku, prečo hliadka nespustila paľbu a či tam vôbec bola.
“Kde bola stráž? Prešla na stranu ľudu? Zabudli ju tam poslať, alebo ju tam poslali a zabudli na ňu na 3,5 roka? “Kladie si otázku Anna Nikolajevová.
“Asi tam bolo 40 tehotných žien v kuklách, na ktoré sa nesmie strieľať,” komentuje Jevgenij Gerasikov.
“To je úplne absurdné! Minister obrany musí okamžite rezignovať, alebo prezident! “Píše Jurij Potemkin.
Niektorí sa pokúsili vojakov zastať a vystúpili proti vyvodzovanie predčasných záverov.
“Stráž za nič nemôže. Podľa predpisov iba veliteľ stráže alebo veliteľ základne môžu povoliť použitia zbrane a vzhľadom k tomu, že sa to deje v našej rodnej Odese, tak po streľbe stráž môžu ešte poslať do väzenia za to, že pálila bez rozkazu,” píše Vit Fudžik.