Kyjev 18. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vladimir Zhabrikov)
 
Parlamentné zhromaždenie OBSE vyslovilo znepokojenie v súvislosti so zámerom ukrajinských úradov zablokovať prístup občanov RF k volebným miestnostiam na Ukrajine a zdôraznilo, že to môže obmedziť ich volebné právo, povedal Sputnika zdroj z OBSE.

Na snímke muž hlasuje vo voľbách

“V liste je vyjadrené znepokojenie kvôli zverejneným plánom na zablokovanie hlasovania v ruských diplomatických misiách na Ukrajine. Uvádza sa, že to môže viesť k obmedzeniu volebných práv ruských občanov žijúcich na Ukrajine. Toto právo im má byť poskytnuté, želajú ak si ho využiť, “vyhlásil spolubesedníkom agentúry.
Povedal, že správa datovaná 17. marca, bola zaslaná Ihor Prokopčukovi, stálemu zástupcovi Ukrajiny v OBSE, zástupkyni Parlamentného zhromaždenia OBSE Mariettou Tideiovou a hlavou misie pozorovateľov v Rusku, predsedom výboru Parlamentného zhromaždenia pre ľudské práva Ignaciom Sánchezom Amorom.
“List uznáva ťažkú ​​situáciu v rusko-ukrajinských vzťahoch, ktorú spôsobila okupácia častí Ukrajiny,” avšak Sánchez Amor a Tideiová zdôrazňujú, že je potrebné vynaložiť úsilie, aby ruskí občania mali možnosť hlasovať a vyhnúť sa provokáciám,” povedal zástupca Parlamentného zhromaždenia OBSE.
Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v piatok oznámil, že Ukrajina zabráni prístupu ruských občanov do budov diplomatických zastupiteľstiev RF kvôli účasti v prezidentských voľbách 18. marca. V jeho vyhlásení sa hovorí, že keďže Rusko chce usporiadať hlasovanie na Kryme, ktorý Kyjev považuje za vlastné územie, bolo prijaté rozhodnutie o zákaze volieb prezidenta RF na Ukrajine.
 
Príspevok V OBSE sú znepokojení situáciou s ruskými voľbami na Ukrajine zobrazený najskôr Hlavné správy.