Praha 4. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
O úmrtí českej spisovateľky Marty Davouze, niekdajšej riaditeľky Centra Franza Kafku a bývalej manželky zakladateľa českej komerčnej televízie Nova Vladimíra Železného, informovalo v stredu pražské vydavateľstvo Mladá fronta, s ktorým autorka spolupracovala, a to s odvolaním sa na jej príbuzných.

Ilustračné foto

Autorka zomrela vo veku 73 rokov vo svojom obľúbenom francúzskom Bretónsku, ktorému venovala i viacero literárnych prác.
Matke synov Davida a Jakuba – úspešného televízneho moderátora – vyšlo viacero knižných publikácií, napríklad príbehy z Bretónska ako Dům v Bretani a Loď v Bretani, ale aj výber fejtónov a esejí pod názvom Zrcadlení. Súčasťou jej diela je i kniha Vypadni z mýho života, v ktorej popisovala rozvod s exmanželom, podnikateľom a neskôr politikom a ktorú pôvodne vydala pod pseudonymom Marta Valatová.
V spomínanom pražskom vydavateľstve pripravujú už na jeseň vydanie zrejme ostatnej autorkinej práce Víkend s Miriam.
Dlhoročná riaditeľka Centra Franza Kafky, ktorá je považovaná aj za inšpirátorku medzičasom etablovanej literárnej Ceny Franza Kafku, sa po rozvode s riaditeľom TV Nova vydala za Francúza Joela Davouza.
Rodáčka z Prahy, ktorá tam absolvovala Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej, bojovala od roku 2009 s nádorovým ochorením, na následky ktorého nakoniec zomrela. Aj keď bol jej zdravotný stav v uplynulých troch rokoch údajne veľmi vážny, nikdy nestrácala nádej.
“Musím povedať, že som rakovinu neprežila vďaka svojej statočnosti, ale vďaka lekárskej vede. Do hája, čo človeku ostáva, ako prežiť. A slzy v očiach som z toho nikdy nemala, ako aj niekde napísali,” hnevala sa v jednom z rozhovorov autorka, ktorá nemala rada, ak sa ktosi v súvislosti s nádorovým ochorením ľutoval.
 
Príspevok V obľúbenom Bretónsku zomrela vo veku 73 rokov česká spisovateľka Marta Davouze zobrazený najskôr Hlavné správy.