Bratislava 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Od roku 2014 došlo v oblasti ochrany a podpory ľudských práv v SR k mnohým pozitívnym zmenám. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu schválila vláda. Za pokrok považuje najmä prijatie rôznych stratégií, napríklad Národnej stratégie pre ochranu detí pred násilím alebo Celoštátnej stratégie rodovej rovnosti.

Na snímke zľava minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas 120. rokovania vlády SR

“Dôležitou a pozitívne hodnotenou inštitucionálnou zmenou bolo zriadenie Úradu komisára pre deti a Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím,” píše sa ďalej v materiáli. Ten vyzdvihuje aj zmeny v Trestnom zákone, ktoré majú uľahčiť vyšetrovanie trestných činov extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov.
Zo schválenej správy bude vychádzať Rada OSN pre ľudské práva pri treťom kole univerzálneho periodického hodnotenia. Posledné sa uskutočnilo v roku 2014. Vtedy rada Slovensku adresovala 146 odporúčaní, ktoré sa najčastejšie týkali problematiky inklúzie rómskeho obyvateľstva. Zo 146 odporúčaní Slovensko 13 odmietlo, z toho päť čiastočne.
 
Príspevok V oblasti ľudských práv došlo od roku 2014 k pozitívnym zmenám zobrazený najskôr Hlavné správy.