Oslo 25. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Fredrik Varfjell)
 
V Nórsku sa v posledných dňoch objavil prípad údajného ruského špióna, ktorý sa mal pokúsiť v parlamente odpočúvacie zariadenia. O prípade informuje český web iDnes.cz.

Ilustračné foto

Polícia na letisku v nórskom hlavnom meste Oslo zadržala 51-ročného Rusa podozrivého zo špionáže po tom, čo sa zúčastnil seminára v nórskom parlamente. Hoci povaha obvinenia nie je oficiálne známa, zadržanému mužovi hrozia tri roky väzenia. Nórske médiá špekulujú, že Rus v budove umiestňoval odpočúvacie zariadenie.
Zadržanému mužovi polícia na mieste zabavila bližšie neurčené elektronické zariadenie, ktoré sa údajne pokúšal umiestniť do jednej z lavíc v areáli parlamentu.
Seminár venovaný digitalizácii vo štvrtok a v piatok zorganizovalo Európske centrum pre parlamentný výskum a zúčastnilo sa ho 79 delegátov z 34 krajín sveta.
Polícia si muža podľa denníka The New York Times ponechá vo väzbe po dobu nasledujúcich dvoch týždňov, pretože sa obáva možného znehodnotenia dôkazov. Mužova obhajkyňa Hege Aakreová uviedla, že jej klient považuje incident za obyčajné “nedorozumenie” a pokúsi sa vyšetrovateľom celú záležitosť vysvetliť. Dodala, že polícia ho zatkla iba na základe “podozrivého správania”. “Uviedla, že čo najskôr podá odvolanie.
Ruské veľvyslanectvo v Osle označilo na Facebooku dôvod zatknutia za absurdný a celú záležitosť za zinscenovanú provokáciu. “Nášmu občanovi poskytujeme pomoc a budeme chrániť jeho práva a záujmy,” napísala ambasáda.
Celú záležitosťou sa zaoberá tiež nórska Policajné bezpečnosťou služba (PST), ktorá sa pokúša zistiť, či v parlamente skutočne došlo k inštalácii odpočúvacieho zariadenia. “Práve sme začali vyšetrovanie, ktorého súčasťou bude tiež technický prieskum. Vypočúvame ľudí, ktorí boli na mieste a situáciu videli, “uviedol podľa agentúry TASS hovorca polície Martin Bernsen.
Vlani v decembri ruská polícia v Moskve pre podozrenie zo špionáže zadržala Nóra Alfreda Berga, ktorý podľa úradov zhromažďoval informácie o ruskej armáde, pripomenul iDnes.cz. 62-ročný muž je vo väzbe a čaká na súd. Podľa jeho právnika Brynjulfya Risnese teraz svitá Bergovi vďaka zadržaniu ruského občana nádej na výmenu. “Je to nádej pre neho i pre jeho rodinu,” uviedol.
 
Príspevok V Nórsku zatkli ruského občana a tvrdia, že mal v parlamente umiestňovať odpočúvacie zariadenia zobrazený najskôr Hlavné správy.