V nitrianskom parku Sihoť je o jeden strom menej. Neznámi „drevorubači“ vypílili lipu. Nebola to však obyčajná lipa, ale Strom slovanskej vzájomnosti, ktorý vlani na Cyrila a Metóda obyvatelia mesta zasadili spolu s motorkármi – Nočnými vlkmi…

V Nitrianskom parku Sihoť neznámi „drevorubači“ vypílili Strom slovanskej vzájomnosti, ktorý vlani zasadili obyvatelia spolu s Nočnými vlkmi

Táto udalosť vyvoláva niekoľko otázok. Komu zavadzala práve táto lipa v parku? Ak niečo mal proti nej, prečo ju zničil práve teraz, po takmer roku od jej zasadenia? Ak by náhodou nejakí sociálne odkázaní občania potrebovali drevo na kúrenie, prečo si vybrali práve túto lipu, aj keď na okolí je plno stromov, ktoré sú oveľa vhodnejšie na tieto účely?

Odpoveď na poslednú otázku si nájdeme priamo na mieste činu: drevo na kúrenie nik nepotreboval: lipu vypílili a jednoducho odhodili do vedľajších kríkov. Zároveň dolámali aj oporné tyče – a tiež ich nechali priamo na mieste. Čo to bola za „protestná akcia“? Kto sa unúval a dovliekol pílu do parku, aby vypílil lipu? Prečo je toľko nenávisti a za čo môže úplne nevinný strom?

O udalostiach, ktoré predchádzali tejto udalosti, sme už viac razy písali na našich stránkach. Motorkári z rôznych kútov Slovenska cestovali po slovanských krajinách a rozhodli sa pripomenúť obyvateľom mnohých štátov, že sú Slovania a vytvoriť svojrázny Slovanský svet. Iniciovali Cesty slovanského priateľstva, cieľom ktorých je šírenie myšlienky slovanskej vzájomnosti, spolupatričnosti a priateľstva.

Táto myšlienka zaujala aj známych členov moskovského motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorí sa ochotne zapojili do tejto akcie. V jednotlivých krajinách, na symbolických miestach účastníci jazdy a domáci obyvatelia spoločne sadia slovanské lipy a umiestňujú Pamätné tabule, zúčastňujú sa na spoločných historicko-kultúrno-spoločenských podujatiach.

Vlani prvá Cesta slovanského priateľstva sa symbolicky skončila v hlavnom meste bývalej obrovskej slovanskej Veľkomoravskej ríše – v Nitre 5. júla, keď sa u nás tradične oslavuje sviatok slovanských bratov, svätých Cyrila a Metóda. Počas týchto osláv občianske združenie Slavica zorganizovalo 8. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slavica Festival a v parku na Sihoti členovia klubu Noční vlci, obyvatelia Nitry a okolitých dedín a pozvaní hostia zasadili tradičnú slovanskú lipu.

Komu zavadzala, prečo ju vypílili – to sú otázky na svedomie neznámych „drevorubačov“ a možno aj na políciu. Nitrianski priaznivci Slovanského sveta sa však nevzdávajú a túto nedeľu o 14. hodine zasa na tom istom mieste v parku Sihoť slávnostne zasadia novú “slovanskú lipu”. Zostáva len dúfať, že „sezóna drevorubačov“ sa skončila a už sa nezopakuje…

Eugen Rusnák

Video z vlaňajšieho podujatia si môžete pozrieť tu:

zdroj: hlavnespravy.sk