Nitra 15. marca 2017 (HSP/Foto:KPPO)

Ako je známe, bojovať alebo protestovať proti zločinom, nedostatkom a “somarinám” dá sa rôznymi spôsobmi. Obyvatelia mesta pod Zoborom originálne zabojovali proti likvidácii dažďových pralesov vo svete – skrášlili svoj kúsok Slovenska.

V Nitre zorganizovali ekologickú brigádu a očistili lokalitu na okraji mesta

S touto iniciatívou prišla facebooková skupina Stop palmovému oleju. Je to slovenská „dcéra“ českej ekologickej organizácie Koalícia proti palmovému oleju. Je to nezávislá občianska  platforma organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zníženie celosvetovej nadbytočnej spotreby palmového oleja. Hlavne protestujú proti rozšíreniu nadbytočnej produkcii tejto komodity, pretože producenti vytvárajú palmové plantáže takým spôsobom, že vyrúbajú tisíce hektárov pralesov, čím mimoriadne poškodzujú ekológiu celej našej malej planétky Zem…

V Nitre zorganizovali ekologickú brigádu a očistili lokalitu na okraji mesta

Nitrianska iniciatívna skupina využila sobotňajší deň na záchranu životného prostredia rodnej planéty a to tým spôsobom, že očistila a skrášlila jej malý kúsok vo svojom rodnom meste. Dala do poriadku veľkú plochu na juhu mesta v lokalite Horné a Dolné Krškany smerom k obciam Veľký a Malý Cetín.

V Nitre zorganizovali ekologickú brigádu a očistili lokalitu na okraji mesta

Od samotného rána 20 dobrovoľníkov „vyzbrojených“ lopatami, hrabľami, plastovými vrecami a inými „ekologickými zbraňami“ upratovali, čistili a zbierali odpad rôzneho druhu. V priebehu 6 hodín zozbierali bohatý „úlovok“, väčšiu časť ktorého tvorili staré pneumatiky, staré autosúčiastky, plasty všetkých druhov od výmyslu sveta, stavebný a iný odpad.

Ako nás informoval slovenský národný koordinátor Koalície proti palmovému oleju Richard Ulianko, dobrovoľníci nazbierali plné dva kontajnery odpadu a svoju prácu ukončili nielen preto, že sa už ponáhľali domov, ale preto, že už nemali ďalšie kontajnery na uskladnenie odpadu. Richard Ulianko poďakoval nitrianskej spoločnosti L & Š, s.r.o., ktorá ochrancom životného prostredia na túto akciu poskytla pracovné nástroje a rukavice v hodnote 300 eur. Kontajnery na odvoz odpadu poskytli Nitrianske komunálne služby s.r.o.

V Nitre zorganizovali ekologickú brigádu a očistili lokalitu na okraji mesta

Ekologickú skupinu podporili svojou účasťou aj členovia domácej občianskej iniciatívy „Rozbicyklujme Nitru!“ Jej členovia po svojom mienia zlepšiť prostredie v rodnom meste. Tvrdia, že nitrianska pešia zóna, ktorá počas bežných dní zíva prázdnotou, by mohla byť sprístupnená aj cyklistom. Veria, že sprístupnenie pešej zóny bez časového obmedzenia by malo umožniť širšiemu okruhu cyklistov využívať bicykel prakticky na všetkých mestských komunikáciách – tak ako je to aj v iných krajských mestách. Sú presvedčení, že viac ľudí na bicykloch znamená menej áut v meste, čistejší vzduch, viac prejazdné cesty a šetrenie nielen osobných nákladov na dopravu.

Richard Ulianko zdôraznil, že členovia Koalície proti palmovému oleju protestujú proti rozšíreniu palmových plantáží, pretože denne sa vo svete likviduje také obrovské množstvo pralesov, že na tej ploche by sa zmestilo 300 futbalových ihrísk. Ročne sa takto zničia   desaťtisíce hektárov pralesov. Prezradil, že podrobnejšie informácie si záujemcovia nájdu na stránke Koalície proti palmovému oleju: www.stoppalmovemuoleji.cz. Podčiarkol, že v podobných „sobotníkoch“ nitrianski ekológovia budú pokračovať aj v budúcnosti a stanú sa tradičnými.

Na Slovensku ani napriek globálnemu otepľovaniu palmové plantáže ešte nevytvárajú, ale lesy sa aj u nás veselo vyrúbajú. Nitrianski ekológovia si na sobotňajší deň zvolili jednu z foriem ochrany životného prostredia na planéte a očistili a skrášlili jednu lokalitu v rodnom meste. Je to presne také dôležité, ako ochrana pralesov…

Eugen Paľcev