V Nitre nájdený rádioaktívny materiál nespôsobil kontamináciu prostredia ani ľudí

Nitra 11. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Podozrivý predmet bol zaistený pre účely trestného konania

Rádioaktívny materiál, ktorý polícia našla v utorok 10. januára večer v nitrianskej mestskej časti Krškany, nespôsobil kontamináciu prostredia ani žiadnej osoby. Dokázali to kontrolné merania priamo na mieste, čo potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Božena Bruchterová.

V nitrianskej mestskej časti Krškany boli 10. januára 2017 hasiči, policajti i pracovníci kontrolného chemického laboratória. V nitrianskej mestskej časti Krškany boli 10. januára 2017 hasiči, policajti i pracovníci kontrolného chemického laboratória.

„Nebolo potrebné vykonať ďalšie opatrenia. Podozrivý predmet bol zaistený pre účely trestného konania a vo veci sú intenzívne vykonávané ďalšie úkony, vrátane zistenia pôvodu tohto materiálu,“ skonštatovala.

Nitrianski kriminalisti podľa slov Bruchterovej získali vlastnou vyhľadávacou činnosťou operatívnu informáciu, že na Roľníckej ulici v nitrianskej mestskej časti Krškany by sa mal nachádzať rádioaktívny materiál. Túto informáciu policajti v súčinnosti so špecialistami Prezídia Policajného zboru okamžite preverili. Na mieste bol v utorok 10. januára vo večerných hodinách nájdený kovový objekt. Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre potvrdili, že sa v ňom nachádza materiál emitujúci rádioaktívne žiarenie. Miesto bolo zabezpečené hliadkami polície a zdokumentované.

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok, vysoko rizikových biologických agensov a toxínov. V prípade preukázania viny hrozí v zmysle trestného zákona za tento skutok trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)