Košice 28. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
V nemocnici v košickej Šaci zomrela 62-ročná žena na chrípku. Potvrdila to patologicko-anatomická pitva. Nemocnica vo štvrtok informovala, že žena bola hospitalizovaná na internej klinike

Ilustračné foto

“Pacientka mala ťažkosti s dýchaním trvajúce niekoľko dní, vysoké horúčky pohybujúce sa okolo 39 stupňov, dusivý kašeľ, sťažovala si na slabosť a únavu,” povedal primár Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Ivan Skalina.
Vstupná snímka hrudníka bola podľa neho bez patologického nálezu. “S odstupom piatich dní na základe zhoršujúcich sa respiračných ťažkostí, a to aj napriek navýšenej antibiotickej liečbe, sme röntgen zopakovali a ten ukázal už prítomné známky obojstranného zápalu pľúc. Pre zhoršujúci sa klinický a laboratórny nález bola opakovane menená a cielene potencovaná antibiotická terapia,” konštatoval.
Napriek tomu sa zdravotný stav pacientky nelepšil, ale naopak dochádzalo k rýchlej progresii, ktorá vyústila v úmrtie. “Na základe rýchleho zhoršovania klinického stavu pacientky bez reakcie na potencovanú liečbu bola indikovaná patologicko-anatomická pitva s neskorším potvrdením vírusu chrípky,” dodal primár.
Lekári tento rok zaznamenávajú pomerne silnú epidémiu respiračných ochorení, ktoré si vyžadujú predĺženú dobu liečenia. Znamená to, že nestačí týždňová terapia v domácich podmienkach, ale prípady oveľa častejšie končia hospitalizáciou na akútnych nemocničných lôžkach. Chorobu preto netreba podceňovať.
“V dôsledku zvýšeného výskytu chrípky stále platí zákaz návštev v Nemocnici Košice-Šaca,” potvrdila Lucia Kočková zo spoločnosti AGEL SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje.
 
Príspevok V Nemocnici Košice-Šaca zomrela pacientka na chrípku zobrazený najskôr Hlavné správy.