Nemecko 23. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Matthias Schrader)

Podľa údajov Spolkového kriminálneho úradu je v nemeckých väzniciach približne 150 nebezpečných islamistov. V nadchádzajúcich rokoch by sa počet džihádistov v nemeckých väzniciach mohol ešte zvýšiť
Ilustračné foto

Podľa denníka Die Welt, spolkový najvyšší súd v Karlsruhe sa len minulý rok začal zaoberať okolo tisícky prípadov terorizmu a ďalšie stovky už boli podané štátnymi prokurátormi jednotlivých spolkových krajín. Ide o nenávistných kazateľov, úspešných i neúspešných atentátnikov až po vojnových navrátilcov a zločincov.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa v roku 2017 otvorilo päťkrát viac teroristických vyšetrovaní, čoho približne 1 200 prípadov sa týkalo podozrivých teroristických činov a viac ako 80 percent z nich malo islamistické spojenie.
Aj preto hessenská ministerka spravodlivosti Eva Kühne-Hörmannová (CDU) uvádza, že v nasledujúcich rokoch sa očakáva “vlna” extrémistov do väzníc. A to ovplyvní aj v každodennú prácu väzenského personálu. “Ak je zatknutých viac ľudí, zvyšuje sa bezpečnostné riziko pre zamestnancov,” varuje René Müller, predseda Spolkového zväzu väzenských zamestnancov, vyzýva na vyššiu odbornú prípravu a vzdelávanie zamestnancov na nebezpečných väzňov.
Koaličná dohoda, ktorú nedávno predložila SPD a CDU/CSU, počíta s 2000 ďalšími miestami v súdnictve. No existuje však aj nedostatok ďalších zamestnancov vo väzení a aj tí, ktorí majú na starosti extrémistov medzi zadržanými.
Kühne-Hörmannová varovala, že ak v nemeckých väzniciach nedôjde k integrácii islamistov, hrozí “nebezpečenstvo prepustenia radikálnych islamistov a ľudí bez vyhliadok do nemeckej spoločnosti”. Zdôraznila, že väznice v Hessensku sú schopné riešiť rastúci počet navrátilcov zo Sýrie, ale napriek tomu je potrebné zintenzívniť úsilie o deradikalizáciu a preventívne opatrenia.
“Ak obdobie výkonu trestu nevyužijeme, riskujeme, že do nemeckej spoločnosti potom pustíme beznádejných a radikálnych islamistov,” dodala.
Aj v susednom Francúzsku sa väzenskí zamestnanci sťažovali na zvýšené násilie v preplnených väzniciach v krajine.