Mainz 19. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Fareed Khan)
 
Jediná moslimská škôlka v spolkovej krajine Porýnie-Falcko nazvaná Al-Nur-Kita sa po rozhodnutí krajinského úradu pre sociálne záležitosti musí uzavrieť, pretože používala radikálnu islamistickú literatúru a postoje, čo je nezlučiteľné s nemeckými zákonmi

Ilustračné foto

Predseda krajinského úradu Detlef Placzek k uzavretiu škôlky podľa Die Welt uviedol, že jej prevádzkovateľ (združenie Arab Nil Rhein) prezentuje obsah islamistického Moslimského bratstva a salafizmu, čo sa nespája s princípmi nemeckej ústavy.
Predseda združenia Samy El Hagrasy odmietol obvinenia z extrémistických postojov a rozhodnutie uzavretia škôlky najneskôr do 31. marca je preňho “nepochopiteľné”. Svoje námietky ihneď oznámil a podal žalobu pred správnym súdom.
Podľa Placzeka sa však prvé súvislosti so salafizmom objavili už na prelome rokov 2012 a 2013 s vystúpením kontroverzného kazateľa Muhammada Al Arifa.
Na jeseň sa ukázali ďalšie kontakty s Moslimským bratstvom a so salafistickým hnutím, čo bolo klasifikované ako škodlivé pre maloleté deti.
Je to prvýkrát, kedy bola zrušená materská škôlka v Porýní-Falcku, ale úrady museli zasiahnuť, pretože prevádzkovateľ nebol ochotný a schopný “vytvoriť podmienky potrebné na zabezpečenie najlepšieho záujmu dieťaťa“.
Aj samotnému Placzekovi je to ľúto, ale pokiaľ ide o integráciu, uvítal by, keby v budúcnosti mohlo byť zriadené iná islamská škôlka.
Al-Nur-Kita bola zriadená pre kapacitu 22 detí a momentálne sa starala o 18 detí vo veku od troch do šiestich rokov. Prechodné obdobie do konca marca by malo umožniť deťom presťahovať sa do iných materských škôl.
Portál iDNES.cz predstavuje aj názory iných na problematiku prevádzkovania škôlok pre moslimské deti.
Podľa rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza to “nemožno podceňovať”, pretože inak hrozí vytváranie paralelných spoločností, ktoré sa vcelku vzdialia princípom hostiteľskej krajiny, v ktorej moslimské komunity žijú.
Odborník na islam Ednan Aslan z Inštitútu islamských štúdií na Viedenskej univerzite poukazuje práve na snahy islamistov izolovať malé moslimské deti od ich rovesníkov a hovoriť im o “obrátení Európy na správnu vieru, ktorou má byť islam”.
Podľa rakúskej tlače je založenie škôlky pre tureckých prisťahovalcov nič komplikované, navyše viedenská radnica dotuje vznik podobných škôlok čiastkou 30 miliónov eur ročne.
Istá rozsiahla štúdia, ktorej sa zúčastnilo len 71 súkromných rakúskych škôlok zo 150 oslovených, potvrdzuje islamizáciu rakúskych škôlok pre najmenších, čo sa dá predpokladať aj u tej druhej polovici.
 
 
Príspevok V Nemecku zatvorili moslimskú škôlku, dôvod je nespochybniteľný zobrazený najskôr Hlavné správy.