Berlín 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Julian Stratenschulte)

Nemecká polícia zatkla 24-ročného Maročana podozrivého z členstva v teroristickej organizácii Islamský štát (IS) a z väzieb na teroristické útoky vo Francúzsku. Informovala o tom dnes nemecká spolková prokuratúra.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Maročan, identifikovaný len ako Redouane S., bol zatknutý v utorok v spolkovej krajine Dolné Sasko. Do Nemecka prišiel vlani. Podľa prokuratúry patril ku skupine Abdelhamida Abaaouda, predpokladaného organizátora teroristických útokov v Paríži z vlaňajšieho novembra.

Prokuratúra tvrdí, že Maročan mal za úlohou zabezpečiť pre skupinu konšpiračné byty v Turecku a Grécku, a to od októbra 2014 do začiatku roka 2015 – počas plánovania útokov vo francúzskej metropole.

Podľa prokuratúry Abaaoud informoval Maročana aj o plánoch zaútočiť v januári 2015 v belgickom meste Verviers. Po príchode do Nemecka v máji 2015 Maročan údajne zostal so skupinou v kontakte.

Paríž zažil 13. novembra 2015 sériu teroristických útokov, ktoré sa stali v čase od 21.00 h do 01.00 h nasledujúceho dňa. Išlo o šesť útokov strelnými zbraňami a tri samovražedné bombové atentáty, ktoré sa odohrali v koncertnej sieni Bataclan, na terasách reštaurácií a barov v 1., 10. a 11. parížskom obvode a v blízkosti národného futbalového štadióna na predmestí Saint-Denis.

K útokom, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a ďalších 350 zranených, sa prihlásila organizácia Islamský štát. Útoky odôvodnila ako odvetu za politiku Francúzska na Blízkom východe a jeho vojenskú angažovanosť v Iraku a Sýrii, ako aj za urážky proroka Mohameda.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.