Bratislava 18. októbra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Nemecká vláda schválila kroky, ktoré budú tvoriť dôležitú časť jej programu ochrany klímy. Na základe týchto opatrení sa má zvýšiť napríklad zdanenie leteniek, lístky na vlak naopak zlacnejú. Informovala agentúra DPA a portál Echo24

Ilustračné foto

O opatreniach by mal parlament oficiálne rozhodnúť do Vianoc. Nemecká vláda chce opatreniami docieliť splnenie svojich klimatických cieľov, ktoré si predsavzala k roku 2030.

Jedným z hlavných cieľov bude, aby čím ďalej, tým viac ľudí jazdilo vlakom namiesto áut. DPH na lístky na diaľkové vlakové spoje má preto klesnúť zo súčasných 19 percent na sedem percent.

Naopak letenky by od 1. apríla 2020 mali zdražieť. Napríklad daň na letenku do európskych destinácií má podľa portálu vzrásť o 5,65 eura na 13 eur, ak spoj štartuje z nemeckého letiska. Pri letoch do 6000 kilometrov má zdanenie vzrásť o približne desať eur na 33 eur.

Okrem toho kabinet schválil zásadné body k plánovanému spoplatneniu skleníkových plynov CO2 prostredníctvom systému “národných emisných povoleniek”. Taktiež majú zdražieť aj palivá z ropy, zemného plynu a uhlia.

Medzi ďalšie plánované opatrenia patrí aj daňové zvýhodnenie pre ľudí, ktorí si vo svojom dome dajú izoláciu stien alebo strechy a vymenia okná, dvere alebo kúrenie.

Všetky tieto opatrenia a mnoho ďalších, by mal už budúci týždeň začať prerokúvať Spolkový snem.

Niektorí odborníci a aktivisti ale upozorňujú, že takzvaný klimatický balík nie je dostatočný. Už teraz je totiž jasné, že Nemecko nesplní ani svoje emisné ciele na rok 2020.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj