Düsseldorf 13. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot Handelsblatt)

V Nemecku rýchlo rastie podpora vybudovania plynovodu Severný prúd 2. Mnohí politici prízvukujú, že má mimoriadne dôležitý význam pre energetickú bezpečnosť a úspešný hospodársky rast krajiny. Jeho výhody pre Nemecko vyzdvihla aj Annegret Krampová-Karrenbauerová, súčasná spolková ministerka obrany Nemecka, predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka a bývalá ministerská predsedníčka nemeckej spolkovej krajiny Sársko.

Screenshot Handelsblatt

Pripomenula, že do realizácie projektu bolo investovaných veľa fyzických a morálnych síl a finančných prostriedkov. „Bolo by to klamstvo, keby sa niekto pokúsil vytvárať dojem, že by sa budovanie plynovodu Severný prúd-2 ešte dalo zastaviť. To nie je možné. Pochopíme to, ak si vezmeme do úvahy samotný priebeh udalostí a dosiahnuté dohody,“ prízvukovala. Nemecký hospodársky denník Handelsblatt uviedol, že ministerka zdôraznila dôležitosť Severného prúdu-2 pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti krajiny a označila Rusko za veľmi spoľahlivého partnera.

Nemecké médiá špekulujú, či sa podarí spustiť do prevádzky Severný prúd-2 v naplánovanom čase. Pripomínajú, že by sa to malo stať o polnoci 31. decembra tohto roka, avšak mnohé komplikácie ohrozujú tento termín.

Plynovod Severný prúd-2 je už vybudovaný na 80 percent a stavbári by ho stihli dokončiť do konca roka, ale sú ešte problémy so stavebným povolením od Dánska. Niektoré zdroje uvádzajú, že Dánsko pred týždňom údajne vydalo povolenie, aby plynovod predsa prechádzal cez jeho územie, ale zatiaľ sú tieto správy neoficiálne a presne sa nevie, na čom sa dohodlo konzorcium, ktoré buduje Severný prúd-2, a dánska vláda.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj