Nemecko 9. februára 2018 (HSP/Foto:yotube)

Po 153 ročnej histórii strany sa po prvýkrát dostane do čela nemeckej sociálnej demokracie žena. Andrea Nahlesová tak vystrieda vo funkcii Martina Schulza, ktorý odchádza na ministerstvo zahraničných vecí. Ako píše iDnes.cz očakáva sa od nej, že stranu zjednotí a nasmeruje k lepšej budúcnosti.
Na zábere Andrea Nahlesová

V stredu sa v Nemecku priblížilo rozuzlenie politickej krízy. Kresťanskí demokrati s Angelou Merkelovou a CSU sa dohodli na pokračovaní veľkej koalície so sociálnymi demokratmi. Pokiaľ dohodu schváli vnútrostranícke referendum SPD, tak sa Merkelová stane už po štvrtýkrát kancelárkou.
Aj keď sociálni demokrati dostali v septembrových parlamentných voľbách len 20,5 % hlasov, tak majú dôvod na oslavu. V priebehu koaličných rokovaní si vymohli štedrý prídel ministerstiev. Za víťaza v tejto situácii je predovšetkým považovaná Andrea Nahlesová, ktorá by mala vystriedať Martina Schulza.
„Andrea Nahlesová je kladivom a kovadlinou zároveň. Dokáže rozdávať rany, ale vie ich aj prijímat,“ chválil svoju nástupkyňu Schulz, ktorý by z čela strany mal odísť po straníckom referende.
Od septembra je štyridsaťsedemročná Andrea, ktorá má povesť neúnavnej a priamočiarej političky, predsedkyňou poslaneckého klubu SPD. Aj kvôli týmto vlastnostiam podľa novín Spiegel tak v poslednej dobe riadila stranu namiesto Schulza ona. Martin Schulz už pôsobí veľmi unavene a odchod z jeho strany pôsobí ako vyslobodenie.
Andrea je veľmi razantná žena, a tak práve ona pred tromi týždňami prehovorila k strane, aby jej členovia súhlasili s otvorením koaličných rozhovorov s CDU/CSU. „Vláda s niekym iným neznamená, že sme v SPD zradili,“ presvedčovala podľa Deutsche Welle stranu zmietanú obavami, že ďalšia účasť vo veľkej koalícii bude mať za následok pokračujúci odliv voličov.
V priebehu tohto prejavu Andrea naplno prejavovala svoje emócie začala kliať, dupať, biť sa du hrude a hovorila tak vášnivo až roztriasla mikrofóny na rečníckom pultíku. Sľubovala svojim spolustraníkom, že budú jednať tak tvrdo až budú kvičať.
Týmto prejavom si Nahlesová vyslúžila ovácie a dokázala prekričať silnejúce volanie mladej generácie v SPD. „Nebojím sa nových volieb. Bojím sa otázok, ktoré nám položia občania,“ odpovedala Kevinovi Kühnertovi, ktorý stojí v čele mládežníckej organizácie strany Jusos
Už v 90. rokoch bola Nahlesová aktívna a viedla socialnedemokratický dorast. Andrea pochádza z katolíckej rodiny v malej dedine v Porýní-Falci. Do sociálnej demokracie vstúpila už ako 18 ročná. Vyštudovala germanistiku a politické vedy a vo svojej absolventskej ročenke uviedla, že bude buď ženou v domácnosti alebo kancelárkou.
Už dve dekády je jednou z najvýraznejších osobností SPD, a tak jej budúcnosť, dá sa predpokladať, nebude budúcnosťou ženy v domácnosti.
V predošlom kabinete Merkelovej bola ministerkou práce a sociálnych vecí. Na tejto pozícii sa jej aj cez značný odpor firiem podarilo presadiť plošné zavedenie minimálnej mzdy 8,5 eura na hodinu. „Ťažko pracujúci, lacní a nechránení. To bola realita pre milióny zamestnancov v Nemecku. To už je teraz minulosť,“ pochvaľovala si potom, čo zákon prešiel Spolkovým snemom.
Vedenie SPD si teraz sľubuje, že jej elán, rozhádanú stranu nakopne a modernizuje. Asistovať by jej pri tom mal budúci minister financií Olaf Scholz. Olaf a Andrea sú protiklady a tak sa môžu vzájomne dopĺňať.