Branschweig 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Swen Pförtner)
 
V Nemecku sa začal proces medzi investormi a automobilovým koncernom Volkswagen (VW). Investori žiadajú odškodné vo výške takmer 9 miliárd eur ako kompenzáciu za straty spôsobené emisným škandálom VW, ktorý vypukol na jeseň 2015.

Na snímke súdna sieň, v ktorej sa začal proces medzi investormi a automobilovým koncernom Volkswagen (VW) v meste Braunschweig v pondelok 10. septembra 2018

Prvé vypočutie v procese sa začalo v pondelok o 10.00 h SELČ v meste Braunschweig.
Súd musí rozhodnúť, či spoločnosť včas informovala trhy o probléme s nelegálnym softvérom, ktorý počas testov v laboratóriách umožnil zamaskovať skutočné hodnoty škodlivého oxidu dusíka.
VW sa v septembri 2015 priznal, že nelegálny softvér svete má namontovaných približne 11 miliónov jeho automobilov po celom svete.
Právnik koncernu Markus Pfüller na súde vyhlásil, že VW je presvedčený, že investorov o problémoch informoval. Ale Andreas Tilp, právnik zastupujúci sťažovateľov namietol, že tak urobil až pod tiažou dôkazov.
Vzhľadom na vysoký počet sťažovateľov, divákov a zástupcov médií sa proces presunul z budovy regionálneho súdu vo väčšej haly radnice. Oznámila to hovorkyňa súdu Andrea Tietzeová.
Pondelkové vypočutie je prvým z celkom 13 pojednávaní, ktoré sú naplánované do konca roka.
 
Príspevok V Nemecku sa začal proces medzi investormi a VW o odškodné za emisný škandál zobrazený najskôr Hlavné správy.