Hohenheim 22. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Vedci v Nemecku zistili prítomnosť niekoľkých obrovských tropických kliešťov s pruhovanými nohami, ktoré bývajú v tomto prostredí zriedkavé

Na snímke porovnanie veľkosti bežného kliešťa (vľavo) a tropického kliešťa rodu Hyalomma (vpravo)

Ako podotýka Deutsche Welle, kliešte môžu prenášať vážne ochorenia, a vedci zatiaľ nevedia, či ide naozaj len o zriedkavý prípad výskytu alebo rozšírenie v širšom meradle.
Vedci z univerzity v Hohenheime a z mníchovského Inštitútu pre mikrobiológiu nemeckých spolkových ozbrojených síl zaregistrovali tento rok celkovo sedem nálezov kliešťov rodu Hyalomma v Dolnom Sasku a Hessensku. Doteraz sa v Nemecku našli iba dva tropické kliešte, jeden v roku 2015 a druhý v roku 2017.
Výskumníci sa obávajú, že kliešte budú v Nemecku už natrvalo v súvislosti s rastúcimi teplotami, keďže uprednostňujú horúce a suché leto s nižšou vlhkosťou na rozdiel od takých kliešťov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v týchto zemepisných šírkach.
Hyalomové kliešte môžu narásť až do dvoch centimetrov, takže sú podstatne väčšie ako miestny bežný druh Ixodes ricinus. Práve svojou nezvyčajnou veľkosťou môžu byť rozpoznateľné spolu s pruhovanými nohami.
Tropické kliešte sa našli na hospodárskych zvieratách, väčšinou na koňoch. Jeden kliešť napríklad prenášal nebezpečnú baktériu, známy patogén krvotvornej horúčky.
Hyalomové druhy môžu tiež prenášať krymsko-konžskú horúčku, ktorá sa zatiaľ nevyskytla v Nemecku. Tento rok sa konkrétne našli druhy Hyalomma marginatum a Hyalomma rufipes a pravdepodobne tu prišli prostredníctvom sťahovavých vtákov.
Ako podľa Deutschlandfunk Nova vysvetlila hohenheimská parazitologička a odborníčka na kliešte Ute Mackenstedtová, kliešte rodu Hyalomma pochádzajú pôvodne z Ázie alebo Afriky. Teraz sa však už nachádzajú aj na Balkáne, v Stredozemnom mori a v Turecku. Ich objavenie v Nemecku v posledných rokoch je skôr výnimočné.
Podľa webu idnes.cz sa v Česku tento druh ešte neobjavil. Hana Roháčová – primárka Kliniky infekčných, parazitárnych a tropických nemocí v Nemocnici na Bulovce v Prahe potvrdzuje, že “zatiaľ nie je hlásený nejaký atypický výskyt”. Aj ona si kladie otázku, ako sa takéto tropické kliešte dostali do susedného Nemecka.
 
Príspevok V Nemecku objavili veľké tropické kliešte. Suché letá im vyhovujú zobrazený najskôr Hlavné správy.