Mainz  15. mája 2018 (HSP/kath.net/Foto:Pixabay)
 
Na siedmych nemeckých diecéznych biskupov, ktorí odmietajú smernice Biskupskej konferencie Nemecka o pripustení evanjelických manželských partnerov katolíkov ku svätému prijímaniu, vyvíjajú ich spolubratia biskupi takmer denne mediálny tlak.

Ilustračné foto

Cez víkend sa prihlásil o slovo aj biskup Peter Kohlgraf z Mainzu a to práve u Joachima Franka zo sporných novín „Kölner Stadtanzeiger“, ktoré už týždne vedú kampaň proti kolínskemu kardinálovi Woelkimu. Poskytol mu interview a objasnil, že „podľa možnosti jednomyseľný“ postoj (ako žiadal pápež), neznamená „jednohlasnosť“. Biskup Kohlgraf by chcel o smerniciach znova diskutovať, „aby menšina nestratila tvár“ a tým sa už nikomu neodoprela „katolíckosť“. Doslova uviedol:
„Musíme sa vymaniť z tejto logiky podsúvania vecí a podozrievania, ktorá sa tvári, akoby väčšinový postoj v učiteľskom úrade už bol mimo veci.“
Biskup Kohlgraf sa vyslovil, že sa cíti listom siedmych biskupov pápežovi „osobne zasiahnutý“, pretože sa v ňom varovalo, že hlasovanie za túto vec je ohrozením substancie viery a jednoty Cirkvi. Biskup z Mainzu sa usiluje pápeža Františka presvedčiť o správnosti väčšinového odhlasovania prijímania pre evanjelikov biskupmi a tvrdí, že pápež také nebezpečenstvo nevidí a „úsilie o ekumenizmus“ považuje za chvályhodné. Biskup z Mainzu zachádza potom tak ďaleko, že tvrdí, že František by chcel, aby postupovali tak, ako to bolo väčšinou odhlasované.
V interview s Joachimom Frankom potom biskup Kohlgraf burcoval aj proti nariadeniu premiéra Markusa Södera zavesiť v úradoch kríže a vyhlásil:
„Úplný nezmysel však je, keď politici CSU teraz kritikov tohto nariadenia – ako kardinála Marxa – obviňujú, že nestoja za krížom.“ Tvrdil, že účinok toho je „vyhraničovanie a zhadzovanie ľudí“. „To nie je posolstvo kríža.“
To, že Marx pred mesiacmi v Jeruzaleme na Chrámovej hore kvôli ohľadom na moslimov zložil kríž z hrude, však biskup Kohlgraf v tejto súvislosti nespomenul. 
 
Príspevok V Nemecku neustály tlak na “siedmych statočných” zobrazený najskôr Hlavné správy.