Berlín 24. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-DPA-Marcel Kusch)
 
Minútou ticha si v sobotu v nemeckom meste Haltern am See pripomenuli tretie výročie havárie lietadla spoločnosti Germanwings, s ktorým vo francúzskych Alpách zámerne havaroval jeho druhý pilot. O život prišlo všetkých 150 ľudí na palube.

Na snímke pamätník 18 obetí
z halternského Gymnázia Josepha Königa v nemeckom meste Haltern am See

Početní obyvatelia mesta, z ktorého pochádzalo 18 obetí, sa zišli na námestí dopoludnia, aby sa v čase havárie o 10.41 h na minútu zastavili. Mnohí sa následne zúčastnili na ekumenickej spomienke v neďalekom kostole, informovala agentúra DPA.
Medzi obeťami tragédie bolo 16 školákov (14 dievčat a dvaja chlapci) a dve učiteľky z halternského Gymnázia Josepha Königa, ktorí sa vracali z výmenného pobytu v Španielsku. Keďže výročie tento rok spadá do obdobia tamojších jarných prázdnin, škola preložila svoje spomienkové podujatie na 9. apríla.
Na spomienke sa v sobotu zhromaždilo aj približne 350 príbuzných obetí naďaleko miesta havárie v južnom Francúzsku. Plánovaná tam bola okrem iného omša v meste Digne-les-Bains a kladenie vencov pri spoločnom hrobe v obci Le Vernet, kde uložili pozostatky, ktoré nebolo možné identifikovať.
Stroj Airbus A320 nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, vracajúci sa z Barcelony do Düsseldorfu, havaroval 24. marca 2015 o 10.41 h po tom, ako sa druhý pilot Andreas Lubitz zamkol sám v kokpite a lietadlo následne naviedol do masívu francúzskych Álp. Spomedzi ľudí na palube pochádzalo 72 z Nemecka a 51 zo Španielska.
Francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilnej leteckej dopravy (BEA) oznámil, že v Lubitzovom tele sa zistili stopy antidepresívnych liečiv, ako aj lieku na spanie. Vyšetrovanie potvrdilo, že v minulosti trpel závažnými depresiami, pričom iba niekoľko dní pred haváriou hľadal na internete spôsoby spáchania samovraždy.
 
Príspevok V Nemecku i Francúzsku si pripomenuli 3. výročie havárie lietadla Germanwings zobrazený najskôr Hlavné správy.