Nemecko bude uvažovať o protiopatreniach, ak zavedú USA sankcie proti plynovodu Nord Stream 2, vyhlásil v rozhovore pre Sputnik predseda výboru Spolkového snemu pre ekonomiku a energetiku Klaus Ernst

Ilustračné foto

Američanov sa netýka to, ako formujeme našu energetickú politiku. V tejto súvislosti sú sankcie, ktorými sa vyhrážajú, absolútne neprípustné. Spolková vláda sa tomu musí brániť. Ak majú sankcie zabrániť prevádzke plynovodu, musíme sa zamyslieť o protiopatreniach,“ vyhlásil Ernst.

Dodal, že ako protiopatrenie by bolo možné zvýšiť clá na dovážaný americký plyn ťažený frakovaním.

Ernst tiež vyhlásil, že pozícia Kyjeva voči Nord Stream 2 spochybňuje poskytnutie pomoci zo strany Európskej únie.

Krajina, ktorá dostala a dostáva aj naďalej veľkú politickú a finančnú pomoc od  a podporuje zároveň exteritoriálne sankcie USA, ktoré podkopávajú našu energetickú politiku, spochybňuje túto pomoc, vyhlásil.

Kongres USA plánuje zastaviť realizáciu projektu plynovodu Nord Stream 2 prostredníctvom zákona o národnej obrane na rok 2020, vyhlásil predtým predseda senátneho výboru pre zahraničné veci Jim Risch v rozhovore pre Defense News.

Podľa jeho slov návrh zákona doplnili sankciami voči spoločnostiam, ktoré sa na projekte podieľajú. Risch zároveň podotkol, že Snemovňa reprezentantov a Senát nedosiahli zatiaľ definitívne zhody v tomto návrhu zákona.

Projekt Nord Stream 2 predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka. Mal byť dokončený v roku 2019. Plynovod povedie cez územné vody alebo výlučnej ekonomickej zóny Ruska, Fínska, Švédska, Dánska a Nemecka.

Proti Nord Stream 2 aktívne vystupuje Ukrajina, ktorá sa obáva straty ziskov z tranzitu ruského plynu a mnoho európskych krajín vrátane Poľska, Lotyšska a Litvy a tiež USA, ktoré presadzujú v svoj skvapalnený zemný plyn. Označujú projekt za politický a ohrozujúci energetickú bezpečnosť Európy. Ruská strana neraz vyhlásila, že projekt plynovodu Nord Stream 2 je čisto komerčný, konkurenčný a poukázala na to, že nepredpokladá zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj