Nikózia 3. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Grécki Cyperčania sa pripravujú na nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb – takmer sedem mesiacov po ďalšom nevydarenom pokuse o zjednotenie etnicky rozdeleného stredomorského ostrova. Informuje o tom v sobotu agentúra AP. 
Ilustračné foto

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis by chcel zopakovať svoj triumf na ľavicovým kandidátom Stavrosom Malasom z roku 2013, keďže už vtedy stáli obaja proti sebe. Prieskumy ukazovali, že Anastasiadis by mal Malasa v druhom kole s prevahou poraziť, ale ten v minulotýždňovom prvom kole zaznamenal dobrý výsledok, čo by mohlo viesť k tesnejšiemu súboju.
Voliči sú však skeptickí, či by ich niekto z nich vedel vyviesť z labyrintu desiatky rokov trvajúcich sporov s cyperskými Turkami. Na území medzinárodným spoločenstvom neuznanej Severocyperskej tureckej republiky sa voľby nekonajú.
Favorizovaný Anastasiadis získal v prvom kole 35,5 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo Malas dostal 30,25 percenta. V nedeľňajšom druhom kole sa hlasovacie miestnosti otvárajú o 6.00 h SEČ a zatvárajú o 17.00 h SEČ.
Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Výsledkom vlaňajšieho kola rokovaní mala byť dohoda o vytvorení federácie tvorenej dvoma územnými celkami, ale rozhovory vo Švajčiarsku sa skončili neúspechom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.