Bratislava 9. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

V násype časti rozostavaného úseku diaľnice D4 pri bratislavských Jarovciach nie je materiál, ktorý by bol škodlivý pre životné prostredie alebo ľudské zdravie. Vyplýva to z analýzy medzinárodných nezávislých akreditovaných odborníkov a laboratórií z Rakúska a Nemecka aj zo zistení dvoch slovenských odborníkov na životné prostredie a verejné zdravie. Informovala o tom v stredu spoločnosť D4R7 Construction, s. r. o.,, hlavný zhotoviteľ výstavby úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy v rámci PPP projektu

Na snímke výstavba úseku diaľnice D4 Jarovce – Ivanka sever, ktorý bude súčasťou bratislavského obchvatu

Medzinárodní a miestni vedci podľa spoločnosti prišli k záveru, že z hľadiska ochrany ľudského zdravia a životného prostredia by bolo neodôvodnené odstraňovať násypový materiál. O výsledkoch dôkladného hĺbkového vedeckého skúmania násypového materiálu použitého na časti D4, kde sa pri testoch našiel aj azbest, spoločnosť informovala Ministerstvo dopravy a výstavby SR. To po nájdení nepovoleného materiálu v násypoch D4 trvalo na jeho odstránení. Správa slovenskej odborníčky v oblasti odpadového hospodárstva Blanky Kiripolskej podľa zhotoviteľa uvádza, že vzhľadom na zistené koncentrácie azbestu v danom materiáli je jeho vplyv na životné prostredie zanedbateľný.

“Ministerstvu dopravy ako aj verejnosti sme sľúbili, že ku každej otázke súvisiacej s našim infraštruktúrnym projektom sa postavíme seriózne. Hlavnými princípmi našej činnosti je zabezpečenie verejného zdravia, trvalo udržateľných riešení šetrných k životnému prostrediu,” povedal generálny riaditeľ D4R7 Construction Juan José Bregel. “Na základe odborných posudkov nezostali žiadne pochybnosti o tom, že materiály použité na stavbe nepredstavujú žiadne riziko pre životné prostredie a nemajú žiadny dopad na zdravie obyvateľov, ani dnes, ani v budúcnosti,” uviedol Bregel.

Po tom, ako rezort dopravy v júli vykonal testy násypov na časti D4, sa s ním spoločnosť D4R7 Construction dohodla na tom, že medzinárodní a miestni odborníci vykonajú hĺbkové testovanie a poskytnú svoje odborné posudky, pričom zhotoviteľ bude o ich výsledkoch informovať ministerstvo a verejnosť. Výsledky testovania podľa spoločnosti pochádzajú zo vzoriek vzduchu a materiálu použitého v násypoch, ktoré boli odobraté 8. augusta a 4. septembra. Vzorky vzduchu boli odobraté na troch miestach v Bratislave. Len v jednej zo všetkých vzoriek kontrolovaných odborníkmi bolo podľa zhotoviteľa minimálne množstvo azbestu, oveľa nižšie ako úroveň, ktorá sa považuje za nebezpečnú.

Odber vzoriek, testovanie a vyhodnotenie výsledkov vykonala rakúska spoločnosť ESW Consulting WRUSS v spolupráci s nemeckým laboratóriom Biomess Ingenieurbüro GmbH. Odborné stanovisko na stanovenie kategórie odpadov poskytla odborníčka v oblasti odpadového hospodárstva Blanka Kiripolská. Posúdenie vplyvu na verejnosť vypracoval odborník z Ekotoxikologického centra v Bratislave Martin Murín.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj