Poprad 5. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Tatranský a Pieninský národný park čaká pravidelná inventúra turistov. Zamestnanci štátnych lesov budú spolu s dobrovoľníkmi mapovať návštevnosť v utorok 6. augusta od 5:00 do 19:00 na približne 40 miestach, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no i na vrcholoch Kriváňa a Rysov

Ilustračné foto

Do sčítacích hárkov zapíšu nielen počty turistov, ale na vybraných lokalitách aj ich národnosť. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu Martina Petránová. Cieľom každoročného spočítania návštevníkov vo vysokohorskom prostredí je zistiť predovšetkým to, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít.

Získané údaje zužitkuje správca územia, teda Štátne lesy TANAPu, najmä pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete, poslúžia aj pri zlepšovaní ďalších služieb v tomto území. Štátne lesy evidujú návštevnosť v národnom parku už od roku 1972. Vlani v deň spočítania prešlo po značkovaných turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí TANAPu 24 061 turistov.

Najnavštevovanejším miestom bolo Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo udržali Rysy. Najpočetnejšiu skupinu návštevníkov, podobne ako po minulé roky, tvorili Slováci, Česi a Poliaci, nechýbali však ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi, Íri, Holanďania, Izraelčania a Rumuni. Medzi výletníkmi sa objavili aj Austrálčania či Kórejci.

V Pieninách už tradične dominovali Poliaci, po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca prešlo v deň spočítania oboma smermi 3 585 turistov, z toho 2 821 na bicykli, zvyšok pešo. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 6 858 návštevníkov.

Najvyšší počet turistov vo vysokohorskom prostredí za posledných pätnásť rokov zaevidovali Štátne lesy TANAPu v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117. Rekord si však drží rok 1980 s 26 520 návštevníkmi.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj