Bratislava 7. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave zrekonštruovali oddelenie onkohematológie I., zamerané na liečbu nádorových ochorení lymfatického systému. V stredu ho slávnostne otvorila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Oddelenie ročne hospitalizuje viac ako 900 pacientov

Na snímke druhý zľava prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a Národného onkologického ústavu (NOÚ) Ľuboš Drgoňa, generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a primár Oddelenia onkohematológie I. Andrej Vranovský
počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaného Oddelenia onkohematológie I.

„Zrekonštruované priestory NOÚ sa už podobajú európskemu štandardu,“ tvrdí ministerka zdravotníctva. „Som rada, že pacienti so závažnými onkologickými ochoreniami majú možnosť liečiť sa v pekných priestoroch s najmodernejším vybavením a špičkovou liečbou,“ dodala.

Celkové náklady na rekonštrukciu boli 336.000 eur, pričom prispelo Ministerstvo zdravotníctva SR a Nadácia SPP, použili sa tiež peniaze z vlastných rozpočtových zdrojov NOÚ a sponzorského účtu vytvoreného na tento účel.

Kompletná rekonštrukcia oddelenia s plochou viac ako 800 štvorcových metrov trvala tri mesiace a zahŕňala výmenu okien, dvier, nábytku, svietidiel, stropu a podlahy. Podľa generálneho riaditeľa NOÚ Tomáša Alschera boli v izbách inštalované tiež nové multifunkčné pacientske rampy a rozvody. V ústave vybudovali novú jedáleň, inštalovali vonkajšie žalúzie a klimatizáciu.

V ôsmich jednolôžkových, dvoch dvojlôžkových a jednej trojlôžkovej izbe sa nachádza vlastné nové sociálne zariadenie. Všetky izby sú vybavené polohovateľnými posteľami a ďalším vybavením. Tri z nich sú špecificky určené pre imobilných pacientov. Na oddelení sa nachádza aj nová vyšetrovňa a čistiaca miestnosť.

„Momentálne sa rekonštruujú mnohé oddelenia predovšetkým koncových nemocníc,“ priblížila Kalavská. Ide napríklad o interné, neurologické a urologické oddelenia či operačné sály na traumatológii v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch.

Pred prázdninami rezort zdravotníctva schválil tiež kompletnú rekonštrukciu nemocníc v Ružinove a Podunajských Biskupiciach. „Kompletne sa rekonštruuje tiež nemocnica v Banskej Bystrici a čiastočne Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach,“ povedala ministerka. Dodala, že sa taktiež buduje prístavba k Národnému ústavu srdcových chorôb v Bratislave a Stredoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj