Kyjev 3. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Grigoriy Vasilenko)
 

Ukrajinskí poslanci musia prijať návrh zákona „o vlajke národnej dôstojnosti“, ktorý upraví používanie červeno-čierneho práporu ukrajinskej povstaleckej armády spolu so štátnymi symbolmi krajiny a bude ignorovať reakciu Poľska. Informuje o tom agentúra Obozrevatel.

Ilustračné foto

„Som stopercentne pre červeno-čiernu vlajku, pre posvätnú vlajku boja, pre vlajku UPA a pre odpor proti tým poľským darebákom, ktorí pošliapali túto vlajku, posmievali sa nám a našej dôstojnosti. Som pre to, aby bola na tej istej úrovni ako štátna vlajka a aby bola v každom meste na centrálnom námestí,” povedal poslanec Najvyššej rady Jurij Tymošenko.
Poslanec sľúbil, že bude hlasovať za schválenie zákona. „Je to obtiažna otázka, ale potom, čo nám Poliaci pľuvli do tváre, koľko podlostí proti nám urobili, mám najmenšie starosti o to, čo si niektorí Poliaci budú myslieť,” zdôraznil.
Návrh zákona č. 8207 bol prijatý v ukrajinskom parlamente 28. marca. Návrh predpokladá schválenie červeno-čierneho práporu ako „vlajky národnej dôstojnosti”. V prípade jeho prijatia bude prápor UPA vystavený na budovách štátnych orgánov a orgánov miestnej samosprávy niekoľkokrát ročne, vrátane Dňa nezávislosti Ukrajiny 24. augusta.
20. marca vo Varšave poľskí nacionalisti spálili portréty Stepana Banderu a Romana Šucheviča behom akcie pred ukrajinským veľvyslanectvom, zatiaľčo poslanec poľského Sejmu Robert Winnicki položil vlajku UPA na zem a stál na nej so slovami, že „to je Banderova handra”.
 

Príspevok V Najvyššej rade chcú vzdorovať „poľským darebákom“ zobrazený najskôr Hlavné správy.