Johannesburg 29. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:wikimedia)
 
Úrady v Mozambiku oznámili, že medzi preživšími ničivého cyklónu zaznamenali už 139 prípadov cholery. Informuje o tom portugalská tlačová agentúra Lusa. Šírenie cholery pritom v krajine oznámili v stredu, keď hlásili len päť potvrdených prípadov tohto infekčného ochorenia

Ilustračné foto

Cholera predstavuje veľký problém pre státisíce ľudí, ktorí prežili cyklón Idai a v súčasnosti žijú v nečistých podmienkach. Choroba sa šíri kontaminovaným jedlom a vodou, spôsobuje akútnu hnačku a bez liečenia môže vo vážnych prípadoch zabiť človeka v priebehu niekoľkých hodín.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred “druhou katastrofou”, ak sa v zdevastovanom regióne rozšíria choroby prenášané vodou. V utorok WHO oznámila, že do oblasti poslali 900-tisíc orálnych vakcín proti cholere.
Niektoré komunity v najťažšie postihnutých oblastiach sú aj 15 dní po cyklóne odrezané od pomoci a spoliehajú sa najmä na znečistenú vodu. Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v piatok oznámil, že tieto komunity urgentne potrebujú čistú vodu a zdravotnícky materiál. Stojatú vodu či vodu z kontaminovaných studní však pijú ľudia aj v prístavnom meste Beira, kde sa zhromažďuje medzinárodná humanitárna pomoc.
V Mozambiku si cyklón vyžiadal najmenej 468 mŕtvych, v Zimbabwe 259 a v Malawi 56 obetí. Úrady varovali, že tieto počty sú predbežné a konečné čísla možno nikdy nebudú známe, pretože niektoré telá odplavila voda a iné zase pochovali bez registrácie úradov. Predpokladá sa, že po opadnutí záplavových vôd v postihnutých oblastiach nájdu ďalšie telá.
 
Príspevok V Mozambiku zaznamenali 139 prípadov cholery zobrazený najskôr Hlavné správy.