Moskva 8. apríla 2017 (HSP/Foto:Slovenský inštitút v Moskve)

V moskovskom kine Pioner sa začal v stredu 5. apríla festival animovanej tvorby Vyšehradskej skupiny nazvaný A4. Po minulotýždňovom Vyšehradskom koncerte ide o ďalšie zo série podujatí, ktoré spoločne pripravujú kultúrne inštitúty krajín V4 pôsobiace v Moskve.

V Moskve sa začal festival animácie Vyšehradskej skupiny

Práve na tento moment poukázal vo svojom vystúpení riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula, keď podčiarkol, že spolupráca kultúrnych inštitútov nielenže pokračuje, ale čoraz viac sa prehlbuje. Zároveň vyslovil presvedčenie, že z bohatej ponuky takmer 20 animovaných filmov zaujme aj tvorba mladých slovenských autorov. V tejto súvislosti vysoko ocenil spoluprácu s VŠMU v Bratislave, bez pomoci ktorej by účasť slovenských zástupcov na tomto sviatku animovaného filmu nebola možná.

V Moskve sa začal festival animácie Vyšehradskej skupiny

Počas piatich dní budú môcť diváci vzhliadnuť kreslené filmy z Českej republiky, Maďarska, Poľska a zo Slovenska. Našu krajinu zastupujú mladí tvorcovia Martina Mikušová (film Chilli), Dávid Štumpf (film Kovbojsko) a Júlia Koleňáková (film Transylvánski dravci), ktorá sa predstaví v rámci detského programu festivalu. Súčasťou podujatia sú aj diskusie s autormi a tvorivé dielne.

Veľkým pozitívom festivalu animovaného filmu  krajín Vyšehradskej skupiny A4 je fakt, že po prezentácii v Moskve bude putovať po rôznych mestách Ruskej federácie. Celkove zavíta do 14 miest, vrátane napríklad Petrohradu, Soči, Permu, Krasnojarska, Rostova na Done, či Čeljabinska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.