Moskva 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pavel Golovkin)

Anonymné výhražné telefonáty si dnes v Moskve vynútili evakuáciu viac ako 20.000 ľudí z vyše 100 objektov, medzi ktorými boli napríklad tri letiská, štyri železničné stanice a vyše 20 škôl, ako aj materské školy, hotel renomovanej siete v centre ruskej metropoly či budovy verejnej správy.
Na snímke ľudia počas bezpečnostnej kontroly pred vstupm do obchodného domu GUM na moskovskom Červenom námestí

Zámerne plané poplachy v radoch bezpečnostných zložiek hlavného mesta Ruskej federácie a tamojšieho záchranného zboru vyvolalo dnes viac ako 100 predmetných telefonátov.
Informovali o tom ruské médiá. V okolí Moskvy museli evakuovať ďalších 6000 ľudí z celkove 41 školských zariadení, ako aj 2000 ľudí z istého nákupného centra.
Riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandr Bortnikov dnes o vyšetrovaní série podobných falošných telefonátov vyhlásil, že sú za nimi ruskí občania žijúci v zahraničí.
FSB sa podarilo zistiť ich totožnosť, “aj keď to nebolo ľahké”. “Jednoznačne môžem povedať, že to sú ruskí občania, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí,” uviedol s tým, že na území Ruska sa zdržiavajú ich komplici.
Agentúra Interfax pripomenula, že od 10. septembra úrady v rôznych častiach Ruska museli nariaďovať masové evakuácie v súvislosti s telefonátmi o nastraženej bombe v sídlach úradov, na železničných staniciach, v školách, na letiskách či v obchodných centrách. Za necelý mesiac bolo v dôsledku týchto hrozieb, ktoré sa vždy ukázali ako falošné, evakuovaných vyše milióna ľudí a viac ako 2000 budov.
Bortnikov dnes podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy uviedol, že finančné straty, ktoré vznikli v dôsledku týchto falošných telefonátov, sa odhadujú na 300 miliónov rubľov (približne 4,5 milióna eur).