Montpellier 10. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Francúzska polícia dnes na juhu krajiny v oblasti mesta Montpellier zadržala štyri osoby podozrivé z prípravy atentátu v Paríži. Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1. Policajné zdroje potvrdili, že medzi zadržanými je aj 16-ročné dievča

Podľa policajných vyšetrovateľov sa atentát mal odohrať na niektorom z turistami vyhľadávaných miest v Paríži. Hrozba útoku bola “okamžitá”. Atentát mal zrejme spáchať samovražední útočníci vybavení opaskami s výbušninami.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Počas zatýkania a domovej prehliadky sa u jedného zo zadržaných – 22-ročného muža – našli výbušné látky. Tento mladík, ako aj ďalší zadržaný, 35-ročný muž, boli francúzskym tajným službám známi.

Počas domových prehliadok polícia zhabala aj počítačové vybavenie.

Skupinu podozrivých osôb sa podarilo polícii odhaliť vďaka ich aktivitám na sociálnych sieťach.

K zadržaniu podozrivých došlo len deň po tom, ako sa v médiách objavila správa, že okolo spodnej časti parížskej Eiffelovej veže, jednej z najznámejších pamiatok sveta, vyrastie ochranná sklenená stena. Cieľom tohto opatrenia je lepšia ochrana pred prípadnými teroristickými útokmi.

Francúzska polícia pred týždňom zadržala muža z Egypta, ktorý v blízkosti parížskeho Múzea Louvre zaútočil na vojenskú hliadku. Muž počas policajného výsluchu kategoricky odmietol tvrdenie, že mal v úmysle spáchať atentát. Šlo mu údajne o výlučne symbolické a pacifistické gesto – útok na niečo výsostne francúzske, ktorým chcel odsúdiť účasť francúzskych lietadiel na bombardovaní Sýrie. Vyhlásil, že nemal v úmysle usmrtiť vojakov, ktorí v rámci operácie Sentinelle hliadkujú v uliciach francúzskych miest, najmä v blízkosti tzv. citlivých objektov – chcel len posprejovať diela vystavené v Louvri.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.