Monako 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Claude Paris)

Grimaldiovci patria medzi najznámejšie európske panovnícke rodiny súčasnosti napriek tomu, že vládnu v jednej z najmenších krajín starého kontinentu v Monackom kniežatstve.
Monacké knieža Albert II.

Predkovia súčasných mocných v Monaku patrili kedysi k šľachtickému rodu, ako to prezrádza aj priezvisko, z Talianska, konkrétne z Janova. Vláda v Monaku prechádzala na rôzne línie rodu, aby tam napokon vládli príslušníci iných rodov používajúcich však priezvisko Grimaldi.
Za zakladateľa rodu je považovaný Grimaldo I. Canella, mladší syn janovského konzula Otta Canellu z roku 1133. Jeho syn Oberto bol prvým členom rodu, ktorý používal priezvisko Grimaldi.
V druhej polovici 13. storočia bol vtedajší propápežský rod Grimaldiovcov vytlačený z Janova a prinútený hľadať podporu v okolí juhofrancúzskeho Nice.
Legenda vraví, že Francois Grimaldi mal v období vianočných sviatkov 1297 v preoblečení za františkánskeho mnícha zaklopať na bránu monackej pevnosti, kam po otvorení brány prenikla jeho malá skupinka ozbrojencov, ktorá v krátkom čase získala kontrolu nad pevnosťou. To bol údajne prvý krok k vláde Grimaldiovcov v Monaku.
Dedičnosť vlády rodu a poriadok v systéme tu však Grimaldiovci dosiahli až začiatkom 15. storočia, až od 17. storočia potom prvý muž v Monaku využíva kniežací titul.
Od 18. storočia však moc v Monaku prechádza postupne na príslušníkov rôznych iných rodov, ktorí však tiež prijímajú priezvisko Grimaldi.
Mantignonovci vládli v kniežatstve až do roku 1949, keď sa v Monaku dostali k moci Polignacovci, z rodu ktorých pochádza i súčasné knieža Albert II. (59), plným menom Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi.
Aktívny účastník ZOH 1988-2002 v pretekoch bobov, člen Medzinárodného olympijského výboru si za manželku vybral niekdajšiu špičkovú juhoafrickú plavkyňu Charlene Wittstockovú, s ktorou sa oženil v roku 2011 a ktorá mu v roku 2014 porodila dvojčatá, Gabriellu a Jacqua.
Syn Rainiera III. a hollywoodskej hviezdy strieborného plátna, americkej herečky Grace Kellyovej, ktorá sa pre záväzky kňažnej vzdala ďalšej kariéry filmovej divy a zomrela v roku 1982 na následky zranení z dopravnej nehody, sa 16. apríla 2006 ako vôbec prvý najvyšší predstaviteľ niektorej krajiny dostal s expedíciou, ktorá upozorňovala na dôsledky globálneho otepľovania, na severný pól.
Albert II. je však aj niekdajším účastníkom Rallye Dakar a popredným funkcionárom rôznych spoločenských a športových organizácií. Je otcom dvoch nemanželských detí.
Jeho otec Rainier III. plným menom Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi (1923-2005) vládol v Monaku 56 rokov. Znalci pomerov sa zhodujú na tom, že mal mimoriadny podiel na vzostupe kniežatstva, ktoré sa za jeho vlády stalo súčasťou
Organizácie Spojených národov i Rady Európy a v ktorom súčasne pribudli nielen turistické atrakcie, ale sa výrazne zvýšila i životná úroveň vďaka rozvoju ekonomiky a cestovného ruchu.
Súčasný vládca Monaka má dve sestry, staršiu Caroline Louise Marguerite a mladšiu Stéphanie Marie Elisabeth. Obe dievčatá sa nielen v tínedžerskom veku často objavovali na stránkach bulvárnych periodík, ich súkromný život bol nezriedka mimoriadne búrlivý.
Caroline (60) má za sebou tri manželstvá, po francúzskom bankárovi Philippovi Junotovi a talianskom obchodníkovi a športovcovi, medzičasom zosnulom Stefanovi Casiraghiovi, s ktorým má tri deti, sa v roku 1999 vydala za súčasného manžela, princa z Hannoveru Ernsta Augusta V., ktorému porodila dcéru.
Stéphanie (52) spájali svojho času so synmi slávnych otcov Paulom Belmondom i Anthony Delonom, ako aj s ďalšími mužmi. Najmladšia z troch súrodencov sa napokon vydala najskôr za svojho bodyguarda Daniela Ducrueta, s ktorým mala syna i dcéru. Otcom jej ďalšej dcéry sa stal iný osobný ochranca Jean-Raymond Gottlieb. Jej druhým manželom sa na krátky čas stal artista Adans Lopez Peres.