Mníchov 16. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Jan Pitman)

Už 184. ročník pivných slávností Oktoberfest sa dnes začal v bavorskom Mníchove. Starosta mesta Dieter Reiter ich presne na poludnie otvoril tradičným zvolaním “Ozapft is!” (Je narazené!), keď narazil prvý sud piva
Ilustračné foto

V súlade s tradíciou dostal prvý litrový krčah známy ako Mass, v akých sa pivo na Oktoberfeste podáva, bavorský premiér Horst Seehofer. Bežný návštevník tento rok zaplatí za pohár špeciálneho piva vareného pre toto podujatie cenu do 10,95 eura, teda o 25 centov viac ako vlani, píše agentúra DPA.
Na najväčších slávnostiach svojho druhu na svete očakávajú do 3. októbra šesť miliónov návštevníkov. Prvé tisíce z nich sa na Terezinu lúku (Theresienwiese) vydali už ráno ešte pred otvorením brán festivalu napriek chladnému a daždivému počasiu.
Návštevníci, na ktorých čaká na Oktoberfeste takmer 120.000 miest na sedenie v rôznych obrovských stanoch, minú každoročne počas celého podujatia viac ako miliardu eur. O ich obsluhu i zábavu sa stará okolo 8000 stálych pracovníkov a 5000 brigádnikov. Vlani vypili celkovo 6,6 milióna litrov piva a zjedli takmer 367.000 grilovaných kurčiat, 116 pečených volov a 58 pečených teliat – spolu s 28 tonami pražených mandlí.
Vzhľadom na obavy z teroristického útoku úrady sprísnili bezpečnostné opatrenia pre tohtoročný Oktoberfest. Na mieste jeho konania sú napríklad zakázané batohy a iné väčšie tašky, umiestnili tam dodatočné videokamery, ako aj väčší počet kvetináčov slúžiacich ako zábrany pre vozidlá.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.