Washington 17. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)
 
Obchodná vojna, ktorú rozpútal americký prezident Donald Trump, pripraví svetovú ekonomiku o 1,52 bilióna dolárov, pričom najväčšie straty utrpia v dlhodobej perspektíve práve USA, oznámili španielske noviny ABC s odvolaním na ročné zasadnutie Medzinárodného menového fondu

Ilustračné foto

Ako oznámili v MMF, za najhoršieho scenára vývoja udalostí sa zníži svetový trh o 17 percent, svetový HDP o 1,9 percenta. Takže svetovú ekonomiku čakajú ešte väčšie otrasy než tie, ktoré zažila v čase finančnej krízy z rokov 2008 a 2009.
Experti MMF okrem toho predpokladajú, že svetová ekonomika ešte v plnej miere nepocítila účinok protekcionizmu Trumpovej administratívy. Práve v roku 2019 narazí svetový obchod na najväčšie problémy.
V súčasnej dobe je očakávaný rast svetového obchodu 3,9 percenta, čo je o pol percenta menej ako vlani. Experti MMF sa však domnievajú, že tento ukazovateľ by bolo potrebné znížiť o ďalšie 0,2 percenta, píše ABC.
Ako predpokladajú v MMF, ak nezastavia USA a Čína svoju obchodnú vojnu, príde globálna ekonomika o 1,52 trilióna dolárov. Záporný vplyv na ekonomiku má pritom aj neurčitosť okolo vystúpenia Veľkej Británie z EÚ.
V krátkodobej perspektíve utrpia najväčšie škody z obchodnej vojny Čína, ale v dlhodobej perspektíve budú mať najväčšie straty práve USA, a to predovšetkým kvôli odvetným sankciám.
 
Príspevok V MMF spočítali škody, ktoré spôsobí svetovej ekonomike Trumpova obchodné vojna zobrazený najskôr Hlavné správy.