Moskva 7. septembra 2019 (HSP/VZ/Foto:SITA/AP-Marcos Moreno)

Prednedávnom sa odohrali zaujímavé situácie v súvislosti s iránskym tankerom, ktorý prevážal ropu z Iránu do Sýrie. Briti v Gibraltare na americký príkaz iránsky tanker zadržali, veľmi rýchlo sa však umravnili, keď iránske vojenské námorníctvo začalo v Hormuskom prielive zadržiavať britské tankery, takže Británii hrozili obrovské škody

Na snímke ropný tanker Grace 1

Napriek americkým príkazom, doporučeniam či vyhrážkam, Briti nakoniec iránsky tanker Grace-1 (premenovaný na Adrian Darya 1) prepustili. Iránci totiž náklad predali inému kupcovi a Briti a Američania tak stratili možnosť ovplyvňovať dianie v súvislosti s tankerom. Briti žiadali, aby tanker nevyložil ropu v Sýrii, ale na inom mieste.

Spočiatku to vyzeralo tak, že tanker vyloží svoj náklad v Grécku, Turecku či Cypre. Nakoniec sa však situácia vo štvrtok vyvinula tak, že tanker pristal v sýrskom prístave a vyložil ropu v Sýrii. Sýrske vládne jednotky tak získajú pohonné hmoty, ktoré potrebujú k ofenzíve proti teroristickým bandám.

Sýrske ropné polia, ležiace za Eufratom sa momentálne nachádzajú v okupácii Kurdov, ktorí sú poslednou zástupnou armádou USA v regióne. Američania poskytujú Kurdom vojenskú a leteckú podporu. Ak chce Sýria obnoviť svoju suverenitu, bude musieť situáciu na východe Sýrie riešiť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj