Minsk/Viedeň 29. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/BelTA/Nikolai Petrov)
 
O možnostiach rozšírenia bilaterálnej bielorusko-rakúskej spolupráce v hospodárskej oblasti, o podpore alpskej republiky Bielorusku pri jeho dialógu s Európskou úniou, ale aj o prípadom zrušení trestu smrti v postsovietskej republike a ďalších ľudskoprávnych otázkach sa hovorilo v piatok pri stretnutí prezidentov oboch krajín v Minsku.

Na snímke Alexander Van der Bellen, Alexander Lukašenko a Frank-Walter Steinmeier

Hosť z Viedne, Alexander Van der Bellen sa spoločne s hostiteľom Alexandrom Lukašenkom a nemeckým spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom predtým zúčastnil na slávnostnom otvorení pamätného miesta v niekdajšom vyhladzovacom tábore Malyj Trostenec (Malý Trostinec) neďaleko Minska, kde nacisti počas druhej svetovej vojny vyvraždili asi 60.000 ľudí, podľa iných zdrojov až 200.000 osôb vrátane vyše 10.000 rakúskych židov.
Van der Bellen hovoril podľa informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF, odvolávajúceho sa na jemu blízke zdroje, o zrušení trestu smrti. Tento krok spoločne s pokrokom v iných ľudskoprávnych otázkach by podľa rakúskych diplomatických zdrojov mohol byť predpokladom pre zlepšenie vzťahov medzi Minskom a Bruselom.
Najvyšší bieloruský predstaviteľ Lukašenko vyzdvihol dobré vzťahy s novou rakúskou vládou, poďakoval – ako podčiarkol – Rakúsku ako dôležitému partnerovi za jeho podporu v dialógu s EÚ, ale nezabudol pripomenúť ani úlohu alpskej republiky pri posilňovaní bezpečnosti na starom kontinente. Súčasne vyjadril nádej, že čoskoro navštívi Viedeň.
 
Príspevok V Minsku rokovali prezidenti Bieloruska a Rakúska, Lukašenko a Van der Bellen zobrazený najskôr Hlavné správy.