Martin 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko privítal v pondelok v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine profesionálnych vojakov, ktorí sa vrátili z plnenia úloh v operácii Resolute Support v Afganistane a v misii UNTSO

Na snímke privítanie a rozlúčka s profesionálnymi vojakmi

Zároveň sa rozlúčil so 151 vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku, a siedmimi vojakmi, ktorí odchádzajú do misie NATO v Iraku.
V Iraku ide podľa Zmeka o novú misiu, ktorá by mala začať plniť úlohy od tohto roku. “Momentálne je mandát do 42 príslušníkov. V prvej rotácii posielame piatich príslušníkov do veliteľských štruktúr misie. A ďalších dvoch príslušníkov do koaličnej misie pre zabezpečenie potierania terorizmu a ostatných násilností v Iraku,” vysvetlil Zmeko.
“Misia je postavená na základe aktuálnych potrieb. Máme pripravené ďalšie rotácie, ktoré by mali podporiť iracké ozbrojené sily smerom k získaniu spôsobilostí, hlavne v oblasti odmínovania. Celkový počet, schválený Národnou radou SR, je až do 42 vojakov. Napĺňať ho budeme na základe požiadaviek irackej vlády,” povedal náčelník Generálneho štábu OS SR.
Podľa veliteľa slovenského kontingentu posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku Rudolfa Ďurníka budú vojaci v najbližších dňoch vyslaní v rámci tretej rotácie. “Bezpečnostná situácia je pokojná, stabilná. Budeme plniť úlohy výcvikovej misie so spojencami pod vedením kanadskej strany,” dodal.
 
Príspevok V Martine sa rozlúčili s vojakmi, ktorí odchádzajú na misie do Iraku a Lotyšska zobrazený najskôr Hlavné správy.