Paríž 17. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Kamil Zihnioglu)

Francúzske úrady zadržali muža napojeného na Alžírčana, ktorý nedávno autom vrazil do skupiny vojakov vychádzajúcich z kasární v meste Levallois-Perret v departemente Hauts-de-Seine neďaleko Paríža.
Ilustračné foto

Ako dnes spresnila agentúra AP, k zadržaniu došlo v stredu v juhofrancúzskom meste Marseille. Zadržaného vypočúvajú vyšetrovatelia zo sekcie pre boj s terorizmom.
Hlavný podozrivý Hamou Benlatreche zatiaľ políciou nebol vypočutý vzhľadom na svoj zdravotný stav. Benlatreche totiž pri zatýkaní kládol odpor a zasahujúce komandá boli nútené použiť zbrane. Podozrivý pri tom utrpel vážne zranenia. Podľa televízie BFMTV ho 11. augusta vrtuľníkom previezli z Lille do Paríža. Vzhľadom na Alžírčanov zdravotný stav bola v jeho prípade uvalená vyšetrovacia väzba zrušená. Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu potrvá “niekoľko dní alebo týždňov”, kým ju úrady na podozrivého budú môcť opäť uvaliť.
Polícia zatiaľ nezverejnila motív útoku z 9. augusta, ktorý si vyžiadal zranenia šiestich vojakov. Benlatreche je pre francúzsku políciou známou osobou, keďže v minulosti už bol vyšetrovaný v súvislosti s menej závažnými trestnými činmi. Tento 37-ročný muž však nebol sledovaný ako osoba podozrivá z islamistickej radikalizácie.
Incident z Levallois-Perret bol v poradí už šiestym útokom proti hliadkam pôsobiacim v rámci operácie Sentinelle a vo Francúzsku vyvolal diskusiu ohľadom zmysluplnosti pokračovania tejto operácie, do ktorej je nasadených okolo 10.000 príslušníkov ozbrojených síl.
Kritici tvrdia, že hliadkovanie vojakov v uliciach miest obmedzuje možnosti armády zasahovať v zahraničných operáciách a pokračovať vo výcviku. Dodávajú tiež, že Sentinelle nie je najlepším spôsobom, ako predchádzať teroristickým útokom.
Vojenské hliadky sa v uliciach francúzskych miest a v blízkosti dôležitých objektov začali objavovať po útokoch z novembra 2015, pri ktorých zahynulo 130 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.