Budapešť 15. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

V priebehu dvoch týždňov protestujú Maďari už po piaty raz

Tisíce ľudí sa zhromaždili dnes večer na budapeštianskom Námestí slobody, aby čo najhlasnejšie protestovali proti opatreniam vlády premiéra Viktora Orbána. V priebehu dvoch týždňov protestujú Maďari už po piaty raz.

Ilustračné foto

“Nezostaneme ticho!” je heslo dnešnej demonštrácie. Organizátori zdôraznili, že medzi jednotlivé prejavy netradične zaradili hudobné i tanečné čísla, pričom najväčší dôraz kladú na hlasný prejav nespokojnosti účastníkov. Demonštrantov vyzvali, aby si so sebou doniesli píšťalky a akékoľvek hudobné nástroje.

Ostatné protestné zhromaždenie proti pripravovanej novele zákona o občianskych organizáciách sa v uliciach maďarskej metropoly konalo v stredu. Zúčastnilo sa ho vyše 10.000 ľudí.

Uplynulú nedeľu demonštrovalo v Budapešti, zhruba 80.000 Maďarov, ktorí odmietli vládnu novelu vysokoškolského zákona, komplikujúcu fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU) amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Účastníci všetkých doterajších zhromaždení protestovali proti obmedzovaniu slobôd, korupcii, rastu vplyvu Ruska, ako aj proti propagande Orbánovej vlády.