Budapešť 24. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tamas Kovacs/MTI via AP)
 
Predstavitelia maďarských politických strán, ktorých kandidáti v parlamentných voľbách 8. apríla získali mandát, začali v utorok v Budapešti rokovať o prípravách na ustanovujúcu schôdzku zákonodarného zboru. Informovala o tom agentúra MTI.

Ilustračné foto

Neverejné rokovanie delegátov vládneho bloku Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) a strán Jobbik, Maďarská socialistická strana (MSZP), Dialóg (Párbeszéd), Demokratická koalícia (DK) a Politika môže byť iná (LMP) moderuje riaditeľ úradu Národného zhromaždenia György Such.
Témami schôdze sú príprava potvrdenia mandátov, procesu podpisovania dokumentov poslaneckého sľubu, ustanovujúcej schôdze, zasadacieho poriadku, voľby funkcionárov a tvorby systému parlamentných výborov, ako aj príprava záležitostí, ktoré sa týkajú zahraničných vecí a diplomatických zborov.
Prezident János Áder zvolal ustanovujúcu schôdzu parlamentu na 8. mája.
Vládny blok Fidesz-KDNP získal vo voľbách 133 mandátov, Jobbik obsadí 26 poslaneckých kresiel, blok MSZP – Dialóg 20 kresiel, DK deväť kresiel a LMP osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.
 
Príspevok V Maďarsku sa začali sa prípravné rokovania k ustanovujúcej schôdzke parlamentu zobrazený najskôr Hlavné správy.