V Maďarsku prokuratúra podozrieva dvoch cudzincov z financovania terorizmu

Budapešť 9. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Zoltan Balogh/MTI via AP)

Maďarský generálny prokurátor nariadil vyšetrovanie prípadu dvoch žiadateľov o azyl, ktorí sú podozriví z trestného činu financovania terorizmu. Prokuratúra Čongrádskej župy iniciovala vzatie cudzincov do vyšetrovacej väzby, informoval agentúru MTI hovorca prokuratúry Ferenc Szanka.
Ilustračné foto

Muž a žena požiadali o azyl v tranzitnej zóne juhomaďarského pohraničného mesta Röszke. O tom, či budú vzatí do väzby, má vyšetrovací sudca segedínskeho okresného súdu rozhodnúť ešte počas piatka (9.3.), dodal Szanka.
Podľa jeho slov je dôvodom toho, že vyšetrovanie prípadu nariadil generálny prokurátor, skutočnosť, že nejde o občanov Maďarska a že trestný čin sa uskutočnil mimo územia Maďarska.
Dvojica sa v rokoch 2009 a 2010 dobrovoľne pripojila k organizácii, ktorá v zmysle medzinárodných zmlúv a dohôd bola kvalifikovaná ako teroristická. Obaja potom v období rokov 2010-14 vykonávali logistickú činnosť v Iraku, absolvovali vojenský výcvik a podporovali aj rôzne ďalšie činnosti teroristickej organizácie, spresnil hovorca dôvodné podozrenie.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.