Budapešť 19. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tamas Kovacs/MTI via AP)

Pred maďarskými parlamentnými voľbami, ktoré prezident János Áder vypísal na 8. apríla, zasadne zákonodarný zbor už len dvakrát – tento pondelok a utorok. Informuje o tom spravodajský server Index.hu, ktorý pripomína, že skrátené schôdzky parlamentu sú v predvolebnej kampani zvyčajné, nie je však vylúčené ani zvolanie mimoriadnej schôdze.
Ilustračné foto: Poslanci maďarského parlamentu

Opozícia síce plánuje ešte okrem toho zvolať schôdzku a prediskutovať niektoré záležitosti, ale riadna schôdza bude v utorok ukončená.
Poslanci majú v utorok v pláne rozpravu k návrhu balíka zákonov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákona “Stop Sorosovi”. Hlasovať o návrhu budú však už poslanci nového parlamentu.
Podľa Index.hu si ustanovenia balíka zákonov týkajúce sa úpravy zákona o národnej bezpečnosti vyžadujú dvojtretinovú väčšinu hlasov poslancov. Záujmom Fideszu zrejme je, aby tým, že hlasovanie sa uskutoční až po voľbách, motivoval svojich voličov k účasti na voľbách. Je to však dvojsečná zbraň, pretože opozícia môže mobilizovať svojich priaznivcov rovnakým argumentom.
Balík pozostáva z návrhov troch zákonov. Prvý sa týka povoľovania činnosti organizácií, ktoré podporujú migráciu, druhý rieši poplatky za zahraničné financovanie prisťahovalectva a tretí je o vyhosťovaní osôb, ktoré by podporovali a organizovali prisťahovalectvo.
Premiér Viktor Orbán, ktorý je radikálnym odporcom prisťahovalectva, tvrdí, že organizácie, ktoré podporujú migráciu, uskutočňujú plán amerického miliardára a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa. Ten chce podľa Orbána do Európy pritiahnuť milióny utečencov z Afriky a Blízkeho východu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.