Budapešť 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Kandidát Maďarskej socialistickej strany (MSZP) na post premiéra László Botka ponúkol začiatkom tohto týždňa na prípadnej spoločnej ľavicovej volebnej listine polovicu miest ďalším ľavicovým stranám – tie však s výnimkou strany Liberáli (Liberálisok) túto ponuku odmietli.
Ilustračné foto

“Výrazná väčšina voličov si želá spojenectvo a výmenu terajšej vlády premiéra Viktora Orbána. Všetky strany by si to mali uvedomiť a mali by prestať byť samoľúbe,” povedal dnes hovorca MSZP István Nyakó v rozhovore pre komerčnú spravodajskú televíziu Hír TV.
Ponuku miest na spoločnej listine zo strany socialistov odmietli strany Politika môže byť iná (LMP), Demokratická koalícia (DK), Momentum, Spolu (Együtt) i Dialóg (Párbeszéd); jedine Liberáli vedení Gáborom Fodorom, ktorých podpora je na hranici merateľnosti, sa vyjadrili pozitívne.
“Podpora týchto strán už roky stagnuje, občania chcú zmenu vlády. Potvrdzujú to aj prieskumy, avšak voliči nevidia žiadnu politickú alternatívu,” povedal dnes Botka v komerčnej televízii ATV.
Dodal, že už niet času, a preto šesť demokratických opozičných strán oficiálne vyzval na rokovania.
Podľa premiérskeho kandidáta MSZP stranám, ktoré odmietli jeho ponuku, nejde o výmenu Orbánovej vlády, ale iba o svoje vlastné prežite.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.