Budapešť 24. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)
 
Viacerí účastníci protivládnej demonštrácie v Budapešti z 23. februára dostali v týchto dňoch od polície výzvu na zaplatenie pokuty vo výške 50.000 forintov (160 eur) za porušenie dopravných predpisov. Podľa spravodajského servera hvg.hu pokutu vyrubili aj viacerým novinárom, ktorí udalosti spravodajsky pokrývali.

Ilustračné foto

Výzvu na zaplatenie pokuty rozoslalo veliteľstvo polície V. budapeštianskeho obvodu aj niekoľkým účastníkom študentskej masovej demonštrácie konanej 15. marca.
Na oboch demonštráciách zorganizovaných Nezávislým študentským parlamentom sa viacerí novinári preukázali policajtom novinárskym preukazom a oznámili, že si iba konajú svoju prácu. Napriek tomu dostali poštou pokutu s odôvodnením, že porušili dopravné predpisy tým, že išli po vozovke.
Serveru hvg.hu polícia oznámila, že novinári, ktorí dostali pokutu, majú predložiť na policajnú stanicu dôkazy o tom, že plnili pracovné povinnosti. Server v tejto súvislosti poznamenal, že novinári sa predsa už pri protestoch preukázali novinárskymi preukazmi. “Z doterajších udalostí je zrejmé, že cieľom polície je zastrašiť novinárov informujúcich o protivládnych demonštráciách,” konštatoval hvg.hu.
Študenti protestovali prvýkrát 19. januára. Pred budovou maďarského parlamentu vyjadrili svoje požiadavky na premenu školského systému. Medzi požiadavkami bolo aj pozvanie premiéra Viktora Orbána na verejnú diskusiu o školstve, ten však na výzvu vôbec nereagoval.
 
Príspevok V Maďarsku pokutovali účastníkov študentského protivládneho protestu i novinárov zobrazený najskôr Hlavné správy.