Ľvov 19. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)
 
V Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny zaviedli zákaz šírenia filmov, kníh či piesní v ruštine. Zákaz odsúhlasili členovia oblastnej rady na utorňajšom zasadnutí. Informovali o tom v stredu agentúry UNIAN a AP.

Ilustračné foto

Oblastní zákonodarcovia v rade schválili “zavedenie moratória na verejné šírenie a používanie ruskojazyčného obsahu”. Podľa schváleného dokumentu má byť v platnosti, až dokým Rusko nestiahne z Ukrajiny všetkých svojich vojakov. Akým spôsobom sa zákaz bude presadzovať, však podľa AP doposiaľ zrejmé nie je.
Spravodajca agentúry UNIAN uviedol, že na tento účel zriadia v Ľvovskej oblasti medzirezortnú skupinu. Jej úlohou bude zvyšovať na verejnosti – medzi jednotlivcami i právnickými osobami – povedomie o tomto zákaze a predchádzať tak jeho porušovaniu.
Oblastná rada apelovala tiež na to, aby zákaz podporili a zaviedli aj samosprávne orgány v ďalších administratívnych oblastiach Ukrajiny. Okrem toho avizovala, že sa s výzvou na jeho zavedenie na celoštátnej úrovni obráti na ukrajinský parlament, priblížil spravodajca agentúry UNIAN.
Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sa prudko zhoršili v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov a podporilo separatistov na východe Ukrajiny. Konflikt v Donbase si odvtedy vyžiadal už viac ako 10.000 životov.
Ľvov je na západe Ukrajiny najväčším mestom a hoci väčšina jeho obyvateľov rozpráva po ukrajinsky, veľmi rozšírená je tam i ruština.
 
Príspevok V Ľvovskej oblasti zakázali filmy, knihy či piesne v ruštine zobrazený najskôr Hlavné správy.