Bratislava 25. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Po nočnom hlasovaní o otázke výberu sudcov najvyššieho súdu sa zniesla vlna kritiky najmä na adresu poslancov opozičných hnutí ĽS NS a Sme rodina. Lídri oboch strán vo videu odôvodnili rozdielne hlasovania v prvom a v druhom čítaní. Pozrite si aj reakcie ďalších aktérov.

Na snímke poslanec NR SR Marian Kotleba (ĽSNS)

Hnutie ĽS NS vysvetľuje, že jeho poslanci pomohli v priebežnom hlasovaní v Národnej rady posunúť do ďalšieho čítania vládny návrh, ktorý by zmenil voľbu ústavných sudcov. “Bolo to od nás gesto. Na to, aby sme hlasovali za celkové prijatie novely Ústavy sme však mali tri požiadavky,” vysvetlil vo videu na sociálnej sieti predseda strany Marian Kotleba.
Kotlebvoci požadovali, aby sa ústavní sudcovia volili ústavnou väčšinou poslancov v parlamente a aby z procesu voľby sudcov vypadol “agent Kiska”. Zároveň trvali na odstránení právnej kľučky navrhovanej Smerom-SD, prostredníctvom ktorej by sa ústavným sudcom mohol stať Fico alebo Kaliňák. “Nikdy nedovolíme, aby ľudia, ktorí rozkradli štát utiekli pred zodpovednosťou na nedotknuteľný Ústavný súd.
Okrem toho hnutie ĽS NS chcelo, aby bol vek sudcov obmedzený od 40 do 75 rokov a ich treťou zásadnou požiadavkou bolo, aby predseda Národnej rady Andrej Danko stiahol z rokovania protislovenskú definíciu antisemitizmu.

“Žiaľ, vládna koalícia v opakovanej rozprave nevyhovela ani jednej našej podmienke, a tak sme novelu Ústavy SR nakoniec v záverečných hlasovaniach nepodporili,” podotkol Kotleba.
Vo videu ďalej vysvetľuje, že taktika jeho strany v hlasovaní odhalila skutočnú tvár nielen vládnej koalície, ale aj zvyšku opozície. “Po prvotnom hlasovaní s vládou nás predstavitelia strán SaS a OĽaNO začali obviňovať, že určite máme so Smerom tajnú koalíciu. A potom, keď sme nakoniec za vládny návrh nezahlasovali nás začali zase smeráci obviňovať z toho, že určite si nás kúpil Kiska a opozícia. Realita je pritom oveľa priamočiarejšia. V ĽS Naše Slovensko hlasujeme za zákony vždy zásadne len podľa toho, či sú prospešné pre Slovensko a jeho obyvateľov. Naši poslanci sa nedajú ani kúpiť, ani zastrašiť.”
Podľa Kotlebu nie je pravda to, čím teraz strašia niektorí Smeráci – že Kiska si môže dosadiť na Ústavný súd liberálnych sudcov. “Prezident môže totiž ústavných sudcov vymenovať len spomedzi tých kandidátov, ktorých mu navrhne vládna koalícia. To znamená, že ak vládna koalícia navrhne Kiskovi len vlasteneckých kandidátov, tak Kiska bude môcť vybrať sudcov len spomedzi týchto vlastencov.

 

 
Marček je maximálne sklamaný
“Bol som si vedomý, že každý hlas bude potrebný kvôli zmene voľby ústavných sudcov, aby si náš úžerník, daňový podvodník a pozemkový podvodník nemohol vybrať svojich sudcov, tak to prekazila Kotlebova ĽS NS, ktorá pomohla OĽaNU a SaS prekaziť zmenu zákona,” zhodnotil hlasovanie zo svojho pohľadu nezaradený poslanec parlamentu Peter Marček.
Takéto hlasovanie podľa jeho názoru môže na dlhú dobu poškodiť naše súdnictvo. “Môžu sa hanbiť a teraz som presvedčený, že pomáhajú takému človeku, ktorý nezastupuje a nereprezentuje túto krajinu, ale pomáha a chodí si po rozumy k Sorosovi. Tak komu pomáhajú títo veľkí národovci, človeku, ktorý inak o nich nepovie, iba fašisti…? Len aby sa im to nevypomstilo, som z nich maximálne sklamaný,” skonštatoval.
 

 
Kollár o Ficovi na Ústavnom súde
Kollár vo svojom video komentári uviedol, že cieľom je hnutia bolo dosiahnuť, aby sudcov Ústavného súdu SR vyberalo 90 poslancov. “A tým pádom Fico by mal po chlebe,” hovorí Kollár.
Šéf hnutia Sme rodina predvída, že v blízkej budúcnosti ak prezidentské voľby vyhrá kandidát súčasnej koalície, Smer si môže navoliť ústavných sudcov podľa vlastnej vôle. “Stačí im na to súčasných 39 poslancov – samým, bez nás”, dodal. “Dokonca si tam posadia aj toho Fica a nebudeme tomu vedieť zabrániť.”
 

 
Poliačik hovorí o únose Ústavy SR
“Včera nám Smer spolu s fašistami a Kollárom skoro uniesol ústavu. Skoro,” strašil na sociálnej sieti nezaradený poslanec Martin Poliačik, ktorý je reprezentantom Progresívneho Slovenska.
Reformu voľby ústavných sudcov podľa neho potrebujeme. “Nie však takú, akú si chcel svojim návrhom na vyčiarknutie prezidenta z rovnice presadiť Smer, aby poslancovi Ficovi zabezpečil teplé miestečko a beztrestnosť na 12 rokov.”
“To, že táto reforma neprešla nie je víťazstvom. Nie je ním preto, pretože neprešla kvôli nedorozumeniu medzi opozičnými stranami podporujúcimiSmer a nie vďaka aktívnemu odporu voči snahám Smeru si uzurpovať moc. Druhé kolo môžeme čakať o 6 mesiacov,” predpovedá.
 
 

 
 
Nicholsonová vyzdvihla postoj Kotlebvocov

“Férové je napísať, že pokus hrádze proti extrémizmu o únos Ústavného súdu na poslednú chvíľu prekazila poslanecká družina okolo M. Kotlebu. Nepodporili Madejov pozmeňujúci návrh,” skonštatovala poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

 

 

 

 
Príspevok V ĽSNS a Sme rodina prehovorili a uviedli dôvod zmeny názoru pri hlasovaní o ústavných sudcoch. Kotleba: Mali sme tri zásadné požiadavky zobrazený najskôr Hlavné správy.