Riga 30. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot Facebook)
 
Takzvaný západný demokratický svet a prakticky celá Európska únia sa háda s „ruským agresorom“ a uvaľuje na Moskvu sankcie. Medzitým ani v Európe, ani za oceánom si nechcú všímať, že vo vlastných radoch, ako aj u „najbližších priateľov“ zdvíha hlavu fašizmus. Toto je však v poriadku. Pravidlo „dvojitého metra“ platí.

Na snímke vojenská prísha lotišských vojakov

Na Ukrajine už nielen neoficiálne, ale oficiálne, na štátnej úrovni uzákonili fašistický banderovský pozdrav „Sláva Ukrajine! Hrdinom sláva!“ To, že členovia Kotlebovej strany používajú pozdrav „Na stráž“ si všimli všetci v Európe a za oceánom, ale to, že fašistický pozdrav sa používa v ukrajinskom parlamente, v armáde, na úradoch, používa ho aj samotný prezident Porošenko – to je pre celý „demokratický svet“ v poriadku. Vôbec mu nevadí, že na Ukrajine prekvitá neonacizmus, rasizmus, velebenie banderovcov na celoštátnej úrovni.
Takisto si „demokratický svet“ nevšíma, že presne podobné tendencie panujú aj v pobaltských štátoch, kde ospevujú „hrdinov“, ktorí bojovali v bataliónoch SS. Rasizmus a nacionalizmus je aj tam na vrchole. Na Ukrajine a v pobaltských štátoch sa konajú fakľové pochody, živo pripomínajúce vývoj udalosti v Nemecku spred 8o rokov. Pre politikov, analytikov a médáa USA a Európskej únie je to všetko v poriadku.
Najnovší príklad, ktorý tiež zostal bez povšimnutia našich „demokratických slobodných médií“. Na facebookovej stránke Lotyšskej verejnoprávnej televízie bolo zverejnené video ceremoniálu vojenskej prísahy lotyšských vojakov – záložiakov v mestečku Aluksne na severovýchode Lotyšska.
Už v úvode videa, v 52. sekunde, vojaci pochodujú so zástavou za sprievodu fašistického pochodu z obdobia druhej svetovej vojny, za ktorého pochodovali príslušníci lotyšskej légie Waffen SS /ukážka pochodu zo súčasnosti a z minulosti je na konci článku/. V súčasnosti v Lotyšsku za prítomnosti ministra obrany pochodujú za sprievodu fašistického pochodu „Paliec sveiks, mans mazais draugs!“ („Zbohom, moj malý priateľ“).
V tomto pochode je dosť podobný text, ako v známom nemeckom vojenskom pochode z obdobia druhej svetovej vojny „Erika“. V oboch prípadoch vojak, odchádzajúci na front, sa lúči so svojou priateľkou. Lenže, kým vojaci súčasného nemeckého Bundeswehru pochodujú za sprievodu nových melódií, lotyšskí vojaci, ako aj pred 75 rokmi, pochodujú za sprievodu starých fašistických pochodov.
Preto je celkom pochopiteľné, že aj v priebehu nedávneho 26. ročníka lotyšského Sviatku piesne a 25. ročníka Sviatku tanca, venovaným 100. výročiu vzniku Lotyšska, za prítomnosti hostí z celého sveta odznela pieseň velebiaca lotyšských legionárov Waffen SS. Túto pieseň potom zopakovali aj na prvom kanále lotyšskej verejnoprávnej televízie.
Takmer rétorická otázka: ako je možné, že všetkým našim a európskym politikom, analytikom, rôznym spolkom a organizáciám, mainstreamu, liberálom a demokratom nevadí to, že na Ukrajine a v pobaltských štátoch prekvitá otvorený neonacizmus? Ako je možné, že si to doposiaľ nevšimli? Presnejšie povedané, prečo si to doposiaľ nechcú všímať?
Eugen Rusnák
 
Súčasnosť: fašistický pochod počas vojenskej prísahy – znie od 52. sekundy:

Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolā Alūksnē šodien rezervisti, kuri brīvprātīgi apgūst militārās pamatiemaņas, dod karavīra zvērestu, lai kļūtu par rezerves karavīriem. Ar lielu lepnumu varam paziņot, ka šajās apmācībās piedalījās arī trīs mūsu kolēģi – Kārlis, Ēvalds un Toms. Mūsu kolēģi ne tikai kļūs par rezerves karavīriem, bet arī jums, skatītāji, piedāvās īpašu filmu, kura savu pirmizrādi piedzīvos īpašā dienā – 11. novembrī. Ar filmas tapšanas aizkulisēm jūs iepazīstināsim vēlāk, bet šodien esam lepni par jaunajiem Latvijas armija rezerves karavīriem!
Uverejnil používateľ LTV Ziņu Dienests Piatok 24. august 2018

 
Minulosť, obdobie druhej svetovej vojny – ten istý fašistický pochod:

 
Príspevok V Lotyšsku počas ceremoniálu vojenskej prísahy znel fašistický pochod lotyšskej légie Waffen SS zobrazený najskôr Hlavné správy.